Yeme Bozukluğu Değerlendirme Anketı̇ - kısa ebeveyn versı̇yonu'nun (EDE-QS-P) türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of eating disorder examination questionnaire - short parent version (EDE-QS-P)
  1. Tez No: 956788
  2. Yazar: GAMZE PEKPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLŞAH KANER TOHTAK, DOÇ. DR. JÜLİDE GÜLİZAR YILDIRIM DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, çocuklar ve adölesanlarda yeme bozukluğu semptomlarının değerlendirilmesinde kullanılmak üzere geliştirilen“Yeme Bozukluğu Değerlendirme Anketi-Kısa Ebeveyn Versiyonu (EDE-QS-P)”nun Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğini değerlendirmektir. Yöntem: Kesitsel geçerlik ve güvenirlik çalışması desenindeki bu araştırma, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı iki okulda toplam 516 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Webster ve arkadaşları tarafından geliştirilen, 11 maddeden oluşan orijinal ölçek 4'lü Likert tipi olarak yanıtlanmakta ve 0 ile 33 arasında puanlanmaktadır. Verilerin analizinde doğrulayıcı faktör analizi, kapsam geçerlilik indeksi, Cronbach alfa katsayısı, McDonald's omega katsayısı, test-tekrar test yöntemi ve iki yarı test yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, ölçeğin toplam puan ortalaması 3,73±5,79 olarak belirlenmiştir. Kapsam geçerlilik indeksi (KGİ) 0,994 bulunmuş ve doğrulayıcı faktör analizi sonuçları modelin iyi uyum gösterdiğini ortaya koymuştur (RMSEA=0,071; χ²/sd=3,36; df=34; χ²=114,51; GFI=0,96; AGFI=0,92; CFI=0,98; SRMR=0,038; NFI=0,98; NNFI=0,98; ECVI=0,26). Güvenilirlik analizlerinde Cronbach alfa katsayısı 0,88 ve McDonald's omega katsayısı 0,89 olarak saptanmış; test-tekrar test sonuçları ise anlamlı bir fark göstermemiştir (p>0,05). Sonuçlar: Ölçeğin Türkçe formunun geçerli ve güvenilir bir iç tutarlılığa sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, ölçeğin Türkçe versiyonunun, çocuk ve adölesanlarda yeme bozukluğu semptomlarının izlenmesine yönelik etkili bir değerlendirme aracı olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the validity and reliability of the Eating Disorder Evaluation Questionnaire-Short Parent Version (EDE-QS-P) developed for use in assessing eating disorder symptoms in children and adolescents. Methods: This cross-sectional validation and reliability study was conducted with a total of 516 participants in two schools affiliated with the Izmir Provincial Directorate of National Education. Data were collected through face-to-face interviews. The original scale, developed by Webster and colleagues, consists of 11 items and is answered on a 4-point Likert scale, with scores ranging from 0 to 33. Confirmatory factor analysis, content validity index, Cronbach's alpha coefficient, McDonald's omega coefficient, test-retest method, and split-half test method were used in the analysis of the data. Results: In the study, the mean total score of the scale was determined as 3.73±5.79. The content validity index (CVI) was found to be 0.994, and the results of the confirmatory factor analysis indicated a good model fit (RMSEA=0.071; χ²/df=3.36; df=34; χ²=114.51; GFI=0.96; AGFI=0.92; CFI=0.98; SRMR=0.038; NFI=0.98; NNFI=0.98; ECVI=0.26). In the reliability analyses, Cronbach's alpha coefficient was calculated as 0.88 and McDonald's omega coefficient as 0.89. Test-retest results showed no significant difference (p>0.05). Conclusion: The Turkish version of the scale was found to have valid and reliable internal consistency. The findings support the Turkish version of the scale as an effective assessment tool for monitoring eating disorder symptoms in children and adolescents.