Bireysel ve takım sporu yapan sporcuların e-spora yönelik tutumları, karar verme ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between attitudes towards e-sports, decision making and problem solving skills of athletes doing individual and team sports
- Tez No: 956787
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı; bireysel ve takım sporu yapan sporcuların e-spora yönelik tutumları ile karar verme ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini 2024 yılında Batman ilinde faal olarak devam eden 4083 yetişkin bireysel ve takım sporcusu oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise araştırmaya gönüllü olarak katılım sağlayan 414 yetişkin bireysel ve takım sporcusu oluşturmaktadır. Araştırma verilerini elde etmek için“Kişisel Bilgi Formu”,“E-spor Tutum Ölçeği”,“Karar Verme II Ölçeği”ve“Problem Çözme Ölçeği”kullanılmıştır. Demografik özellikler için frekans ve yüzde analizi kullanılmıştır. Analiz sonucunda verilerin normal dağılıma sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışmada frekans ve yüzde analizi, bağımsız örneklem t testi, ANOVA analizi, Post Hoc testleri ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak; sporcuların e-spor tutumları, karar verme becerileri ve problem çözme becerileri orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Sporcuların e-spor tutumlarına yönelik puanları ile karar verme stilleri puanları arasındaki ilişkide anlamlı farklılık bulunmuştur. Sporcuların e-spor tutumlarına yönelik puanları ile problem çözme beceri puanları arasındaki ilişkide anlamlı farklılık bulunmuştur. Sporcuların e-spor oyunlarını bilinçli ve planlı bir şekilde oynamak, sporcuların serbest zamanlarını değerlendirmelerine ve sosyalleşmelerine katkı sunarak kişisel gelişimlerini destekleyebilir. E-spor oyunları, takım içi iletişim ve koordinasyonu geliştirerek sporcular için destekleyici bir araç işlevi görebilir. Ayrıca, stratejik düşünme becerisini teşvik etmesi, hızlı karar verme sürecini kolaylaştırması ve refleks gelişimine katkıda bulunması yoluyla sporcular üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between individual and team athletes' attitudes towards e-sports, decision making and problem solving skills. The population of the study consists of 4083 adult individual and team athletes who were active in the province of Batman in 2024. The study sample consisted of 414 adult individual and team athletes who voluntarily participated in the study.“Personal Information Form”,“E-sports Attitude Scale”,“Decision Making II Scale”and“Problem Solving Scale”were used to obtain the research data. Frequency and percentage analysis were used for demographic characteristics. As a result of the analysis, it was seen that the data had a normal distribution. In this study, frequency and percentage analysis, independent sample t test, ANOVA analysis, Post Hoc tests and Pearson correlation analysis were used. As a result; e-sports attitudes, decision-making skills and problem solving skills of the athletes were found to be at a moderate level. A significant difference was found in the relationship between athletes scores on e-sports attitudes and their decision-making styles scores. A significant difference was found in the relationship between athletes scores on e-sports attitudes and problem solving skill scores. Playing e-sports games in a conscious and planned way can support athletes personal development by contributing to their free time and socialization. E-sports games may serve as a supportive tool for athletes by enhancing team communication and coordination. Additionally, they may exert positive effects on athletes by fostering strategic thinking, facilitating rapid decision-making, and contributing to the development of reflexes.