Diyafragma ve transversus abdominis fonksiyonu denge, sıçrama performansı ve postural stabilite ile ilişkili midir?
Is the function of diaphragm and transversus abdominis associated with balance, jumping performance and postural stability?
  1. Tez No: 956808
  2. Yazar: ELİF ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Diyafragma ve transversus abdominis (TrA) kas fonksiyonunun denge üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Benzer şekilde postural stabilite ve atletik aktiviteler ile de ilişkiler tespit edilmiştir. Çalışmamızda sağlıklı genç yetişkinlerde diyafragma ve TrA kas fonksiyonu ile denge, sıçrama performansı ve postural stabilitenin ilişkisini ortaya koymak amaçlandı. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 38 kişi dahil edildi. Ultrasonografi cihazı kullanımıyla katılımcıların diyafragma sakin ekspirasyon sonu, derin inspirasyon kalınlığı ve kalınlaşma fraksiyonu; transversus abdominisin sakin ekspirasyon sonu ve abdominal içe çekme manevrası sırasındaki kalınlığı ve aktivasyon oranı parametreleri ölçüldü. Bunun yanında katılımcıların, statik ve dinamik denge (NeuroCom Balance Master), sıçrama performansı (BTS G-Walk) ve statik ve dinamik olmak üzere postural stabilite (Tekscan MatScan™) değerlendirmeleri yapıldı. Parametreler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Bulgularımız diyafragma ve TrA kas fonksiyonu ile denge ve postural stabilite arasında sadece bazı parametrelerde anlamlı ilişki olduğunu gösterdi (p0,05). Çalışma sonuçları diyafragma ve TrA fonksiyonlarının denge ve postural stabilite ile sınırlı ilişkiye sahipken; bu kaslardaki kalınlık artışının daha iyi sıçrama performansı ile ilişkili olabileceğini gösterdi. Buna göre diyafragma ve TrA kaslarının izole eğitimi sağlıklı genç yetişkinlerde fiziksel uygunluğun iyileştirilmesine ve korunmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
It is known that diaphragm and transversus abdominis (TrA) muscle function has an effect on balance. Similarly, relationships have been identified with postural stability and athletic activities. Our study aimed to reveal the relationship between the diaphragm and TrA muscle function and balance, jump performance, and postural stability in healthy young adults. A total of 38 participants who met the inclusion criteria were included in the study. Using an ultrasonography device, diaphragm end-expiration thickness, deep inspiration thickness, and thickening fraction, as well as TrA end-expiration thickness and thickness during the abdominal drawing-in maneuver and activation ratio parameters were measured. In addition, participants were assessed for static and dynamic balance (NeuroCom Balance Master), jump performance (BTS G-Walk), and both static and dynamic postural stability (Tekscan MatScan™). Spearman correlation analysis was used to assess the relationship between the parameters. Our findings indicate a significant relationship between diaphragmatic and TrA muscle function and balance and postural stability in only some parameters (p0,05). In conclusion, although diaphragmatic and TrA functions show a limited relationship with balance and postural stability, increased thickness of these muscles may be associated with improved jump performance. Our findings suggest that isolating the training of the diaphragm and TrA muscles may help improve and maintain physical fitness in healthy young adults.