Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuğa birincil bakım verenlerin duygu düzenleme güçlüğü ve stresle başa çıkma tarzlarının bakım yükü ile ilişkisi
The relationship between emotional regulation difficulties and coping styles of primary caregivers of children diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder and their caregiving burden
- Tez No: 956809
- Danışmanlar: PROF. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanılı çocuğa birincil bakım veren bireylerde, duygu düzenleme güçlüğü ve stresle başa çıkma tarzlarının bakım yüküne etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmadır. Araştırma, etik kurul, kurum izni ve araştırmaya katılım sağlayan bireylerden aydınlatılmış onam alınarak yüz yüze görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini bir şehir hastanesinde DEHB tanılı çocuğa bakım veren 130 kişiyle 30 Mart 2024-30 Ocak 2025 tarihleri arasında yapılmıştır. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ), Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ) ve Bakım Verme Yükü Ölçeği (BVYÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada verilerinin değerlendirilmesinde SPSS (ver:23.0) programından yararlanılmıştır. Veriler student t-test, One Way Anova, korelasyon ve regresyon ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of emotion regulation difficulties and coping styles with stress on care burden in primary caregivers of children with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD). Relational survey model was used in the study. The research was conducted by face-to-face interviews with the ethics committee, institutional permission and informed consent of the participants. The sample of the study was conducted between March 2024 and January 2025 with 130 people caring for children diagnosed with ADHD in a city hospital. The data were collected through the Descriptive Information Form, Difficulty in Emotion Regulation Scale (DEDS), Stress Coping Styles Scale (SCSS) and Burden of Caregiving Scale (BCS). SPSS (version 23.0) software was used to analyse the data in this study.