Gebeliğe bağlı yakınma ve stresin doğum korkusu ile ilişkisi
The relationship between pregnancy-related complaint, stress and fear of birth
  1. Tez No: 956813
  2. Yazar: ASİYE ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE AYGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gebelik, kadınların hem fiziksel hem de duygusal yönden değişim yaşadığı kritik bir dönemdir. Gebelik boyunca yaşanan bu değişimler kadınlarda birtakım gebelik yakınmalarına neden olur. Kadını huzursuz eden ve konforunu bozan bu yakınmalar gebelik stresine neden olabilmektedir. Doğum korkusu kadınların çoğunun yaşadığı bir endişe halidir. Doğum korkusu, maternal veya fetal birçok komplikasyona sebep olan, gebelik ve doğum sürecini olumsuz etkileyebilen bir olaydır. Kadınlarda doğum korkusuna sebep olan faktörlerin belirlenmesi ve bu yönde önlem alınması gebelik ve doğum sürecini olumlu etkiler. Bu çalışma gebeliğe bağlı yakınma ve stresin doğum korkusu ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gebe Polikliniği'ne başvuran ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 285 gebe ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında Gebe Bilgi Formu, Gebeliğe Bağlı Yakınmalara İlişkin Ölçek, Gebelik Stresini Değerlendirme Ölçeği ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu kullanılmıştır. Tanımlayıcı veriler yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler olarak sunulmuştur. Verilerin analizinde; gruplar arası karşılaştırmalarda, bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü ANOVA ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada gebelerin %47'si 18-25 yaş grubunda, %65,6'sının beş yıldan az evli, %38,9'nun ilköğretim mezunu, %86,3'ü orta gelir düzeyinde, %89,8'i ev hanımı ve %89,1'i çekirdek ailede yaşamaktadır. Çalışma sonucuna göre gebelerin yaşadığı semptomların sayı ve şiddeti ortalamanın üzerinde, gebelik stresi düşük düzeyde ve doğum korkusu düzeyi ileri düzeydedir. Gebeliğe bağlı yakınmalar ile doğum korkusu arasında“yüksek”düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki belirlenmiştir. Ancak, gebeliğe bağlı yakınmalar ile doğum korkusu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur. Sonuç olarak; gebelik yakınmaları, stres ve doğum korkusunun sağlık profesyonelleri tarafından beraber değerlendirilmesi gebelerin doğum korkusunu yönetmede etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a critical period during which women experience both physical and emotional changes. These changes experienced throughout pregnancy cause a number of pregnancy complaints in women. These complaints, which make women uneasy and disturb their comfort, can cause pregnancy stress. Fear of birth is a state of anxiety experienced by most women. Fear of birth is an event that causes many maternal or fetal complications and can negatively affect the pregnancy and birth process. Determining the factors that cause fear of birth in women and taking precautions in this direction positively affects the pregnancy and birth process. This study was conducted to evaluate the relationship between pregnancy-related complaints and stress and fear of birth. The study is descriptive and correlational. The study was completed with 285 pregnant women who applied to the Pregnancy Clinic of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital and met the inclusion criteria. The Pregnant Information Form, Scale for Pregnancy Related Discomforts, Scale to Assess Pregnancy Stress and Wijma Birth Expectation/Experience Scale Version A were used to collect the data. Descriptive data are presented as percentage, mean, standard deviation, median, minimum and maximum values. In the analysis of data; t test for independent groups, one-way ANOVA and Kruskal Wallis H test were used in comparisons between groups. In addition, correlation analysis and multiple linear regression analysis were used to examine the relationships between variables. In the study, 47% of pregnant women were aged 18-25, 65.6% had been married for less than five years, 38.9% had primary school education, 86.3% were middle-income, 89.8% were housewives, and 89.1% lived in nuclear families. The study results indicated that the number and severity of symptoms experienced by pregnant women were above average, pregnancy stress was low, and childbirth fear was high. A high positive correlation was found between pregnancy-related complaints and childbirth fear. However, there was no statistically significant relationship between pregnancy-related complaints and childbirth fear. In conclusion, evaluating pregnancy complaints, stress, and childbirth fear together by healthcare professionals may be effective in managing pregnancy fear.