Evde sağlık hizmetleri alan yaşlı bireylerde malnütrisyon ve sarkopeni ile yaşam kalitesi ilişkisi
The relationship between malnutrition, sarcopenia and quality of life in elderly individuals receiving home healthcare services
  1. Tez No: 956812
  2. Yazar: ŞİLAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, evde sağlık hizmeti alan yaşlı bireylerde malnütrisyon ve sarkopeni yaygınlığını belirlemek, bu durumların yaşam kalitesiyle ilişkisini incelemek ve etkileyen faktörleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışma, Şubat 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında Balıkesir ilinin Edremit ilçesinde, evde sağlık hizmeti alan 254 birey ile yürütülmüştür. Katılımcıların yaş ortalaması 79,52±7,62 yıl olup %65,0'ı kadın, %35,0'ı erkektir. Katılımcılara ait sosyo-demografik veriler toplanmış; beslenme durumu Mini Nütrisyonel Değerlendirme-Kısa Form (MNA-SF), sarkopeni riski SARC-F ölçeği ve yaşam kalitesi CASP-19 ölçeği ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların %32,7'si malnütrisyon durumu gösterirken, %58,3'ü malnütrisyon riski altında bulunmuş; yalnızca %9,1'i normal beslenme durumuna sahiptir. Ayrıca bireylerin %90,2'sinde sarkopeni riski tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the prevalence of malnutrition and sarcopenia among older individuals receiving home healthcare services, to examine the relationship between these conditions and quality of life, and to identify the influencing factors. This descriptive and cross-sectional study was conducted between February 2024 and February 2025 in Edremit district of Balıkesir province, involving 254 older adults receiving home healthcare services. The mean age of the participants was 79.52±7.62 years, with 65.0% being female and 35.0% male. Socio-demographic data were collected, and nutritional status was assessed using the Mini Nutritional Assessment-Short Form (MNA-SF), sarcopenia risk using the SARC-F scale, and quality of life using the CASP-19 scale. Among the participants, 32.7% were malnourished, 58.3% were at risk of malnutrition, and only 9.1% had normal nutritional status. Additionally, 90.2% of the individuals were found to be at risk of sarcopenia.