112 ile acile gelen 65 yaş üstü hastaların acil servisi kullanma özellikleri ve acil tedaviye uyumları
Characteristics of emergency department use andcompliance among patients aged 65 and over arriving via 112
  1. Tez No: 956823
  2. Yazar: ÖMER KELLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 112 acil sağlık hizmetleriyle acil servise başvuran 65 yaş üstü hastaların deneyimlerini ve tedaviye uyumlarını nitel yöntemle incelemeyi amaçlamaktadır. Yaşlı nüfusun artışı, sağlık sistemlerinde yaşlı odaklı yaklaşımları zorunlu kılarken, 112 hizmetleri hastaların acil sağlık erişiminde temel bir rol üstlenmektedir. Ancak, düşük sağlık okuryazarlığı, polifarmasi ve kültürel etmenler, acil servis kullanımını ve tedaviye uyumu kısıtlamaktadır. Araştırma, Yozgat ilinde 112 ile hastaneye başvuran yaşlılardan toplanan ses kayıtlarının içerik analiziyle yürütülmüştür. Bu yöntem, hastaların deneyimlerini yansıtarak fiziksel, psikolojik ve sistemsel engelleri ortaya koymuştur. Çalışma, teknolojik çözümlerin erişim ve bakım kalitesini artırma potansiyelini değerlendirirken, Türkiye'de geriatrik acil tıp uygulamalarının geliştirilmesini savunmaktadır. Tez, yaşlı hastaların acil servis deneyimlerini anlayarak hasta odaklı sağlık hizmetlerini güçlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışma, Halk Sağlığına nitel bir katkı sunarak yaşlıların sağlık hizmetlerinden etkin yararlanmasını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study continues to examine the experiences, treatment adherence, and nighttime activities of patients aged 65 and older who access emergency departments through Turkey's 112 emergency health services with emergency department support. The increase in elderly care makes geriatric-focused routines mandatory in healthcare systems, while the 112 service undertakes a fundamental role in patients' access to emergency healthcare. However, low health literacy, polypharmacy, and cultural factors restrict treatment and injuries in the emergency department. The research has been conducted through content analysis of audio recordings of participation from elderly individuals compatible with 112 in Yozgat province. Through this method, we reveal physical, psychological, and systemic barriers by reflecting patient experiences. The study evaluates the potential of technological solutions to increase the scope of access and care, while it is argued that geriatric emergency medicine practices can be utilized in Turkey. The thesis aims to improve patient-centered healthcare services by understanding the emergency department experiences of elderly patients. The study provides a qualitative contribution to Public Health, supporting the effective utilization of healthcare services by the elderly.