Voleybol antrenörlerinin iş yaşamında yalnızlık durumlarının mesleki öz yeterlilik ve iş doyumu üzerine etkisi
The effect of volleyball coaches loneliness in professional life on professional selfefficacy and job satisfaction
- Tez No: 956828
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, sporcuların yetiştirilmesinden sorumlu olan antrenörlerin yalnızlık hislerini ve bu hislerin mesleki öz yeterlilik ve iş doyumu üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, İstanbul ili 5. Bölgesinde ikamet eden voleybol antrenörlerini kapsamaktadır. Araştırmanın örnekleminde İstanbul-5. Bölgede ikamet eden 81 kadın ve 121 erkek toplam 202 antrenör yer almaktadır. Örneklem grubunu ise bu evren içerisinden gönüllü olarak seçilen voleybol antrenörleri oluşturmaktadır. Çalışmada katılımcıların iş doyum düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçeye uyarlanması Baycan (1985) tarafından yapılmıştır. Katılımcıların iş yerinde yaşadıkları yalnızlıklarının belirlenmesi amacıyla Wright vd. (2006) tarafından geliştirilmiş olan İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçeye uyarlanması Doğan vd. (2009) tarafından yapılmıştır ve voleybol antrenörlerinin mesleki öz yeterlik düzeyini ölçmek ve sonuçlarını araştırmak amacıyla Koçak ve Güven (2018) tarafından geliştirilmiş olan Voleybol Antrenörü Mesleki Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizi için SPSS 24.0 (Statistical package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde güvenilirlik analizi, tanımlayıcı istatistiksel metotlar ve demografik veriler ile ölçek yargı ifadeleri arasındaki ilişkiyi ölçen parametrik testler kullanılmıştır. Betimsel istatistik metoduyla katılımcıların demografik bilgilerini içeren verilerin frekans, yüzde ve ortalama değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeğin geçerlilik ve güvenirliğinin belirlenmesine yönelik Cronbach alfa katsayısı hesaplanmıştır. Yapılan veri analizleri sonucunda ölçeklerin Cronbach alfa katsayısı 0.700 ve üstü bulunmuştur. Cronbach alfa değerinin 0.70 ve üstü değerlerde olması ölçeğin güvenilir kabul edildiği anlamına gelmektedir (Tavşancıl, 2002). Dolayısıyla araştırmadan elde edilen Cronbach alfa katsayının 0.70'ten büyük olması ölçeğin yüksek güvenirlikte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the feelings of loneliness of coaches who are responsible for the training of athletes and the effects of these feelings on professional self-efficacy and job satisfaction. The research covers volleyball coaches residing in the 5th district of Istanbul province. In the sample of the research, there are 81 female and 121 male coaches working in local administration in these districts, totaling 202 coaches. The sample group consists of volleyball coaches selected voluntarily from this population. In the study, Minnesota Job Satisfaction Scale was used to determine the job satisfaction levels of the participants. The scale was adapted into Turkish by Baycan (1985). The Loneliness in Work Life Scale developed by Wright et al. (2006) was used to determine the participants' loneliness at work. The scale was adapted into Turkish by Doğan et al. (2009) and the Volleyball Coach Professional Self-Efficacy Scale developed by Koçak and Güven (2018) was used to measure the level of professional self-efficacy of volleyball coaches and to investigate the results. SPSS 24.0 (Statistical package for the Social Sciences) program was used for data analysis. Reliability analysis, descriptive statistical methods and parametric tests measuring the relationship between demographic data and scale judgment statements were used in the analysis of the data. Descriptive statistical methods were used to calculate the frequency, percentage and mean values of the demographic data of the participants. Cronbach's alpha coefficient was calculated to determine the validity and reliability of the scale used in the study. As a result of the data analysis, Cronbach's alpha coefficient of the scales was found to be 0.700 and above. A Cronbach alpha value of 0.70 and above means that the scale is considered reliable (Tavşancıl, 2002). Therefore, Cronbach's alpha coefficient greater than 0.70 indicates that the scale is highly reliable.