Vardiyalı çalışan güvenlik personellerinde sirkadiyen ritim, bağırsak sağlığı ve yeme davranışı ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between circadian rhythm, gut health and eating behavior in shift-working security personnel
- Tez No: 956829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞUER, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BAYGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, vardiyalı çalışan güvenlik personellerinde sirkadiyen ritim farklılıkları, bağırsak sağlığı ve yeme davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütülmüştür. Kesitsel nitelikteki bu araştırmanın örneklemini Karabük Üniversitesi'nde görev yapan sabit vardiyalı 124 güvenlik görevlisi oluşturmuştur. Veriler; sosyodemografik bilgi formu, Sabahçıl-Akşamcıl Anketi, Üç Faktörlü Yeme Anketi ve Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmaya, 18-65 yaş aralığında, kronik hastalık tanısı bulunmayan ve son 8 hafta içinde antibiyotik, son 4 hafta içinde ise probiyotik takviyesi veya gastrointestinal sistemi etkileyen herhangi bir ilaç kullanmamış gönüllü bireyler dahil edilmiştir. Çalışmada, gece vardiyasında çalışan bireylerin büyük çoğunluğunun akşamcıl kronotipe sahip olduğu, sabahçıl bireylerin ise genellikle gündüz vardiyasında çalıştığı tespit edilmiştir (p < 0.001). Akşamcıl kronotipe sahip bireylerde kontrolsüz yeme eğiliminin yüksek, bilişsel kısıtlama düzeyinin ise daha düşük olduğu saptanmıştır (p < 0.05). Ayrıca, bu bireylerde hazımsızlık, konstipasyon ve toplam Gİ semptom puanlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir (p < 0.01). Sirkadiyen ritim puanı azaldıkça (akşamcıl kronotip eğilimi arttıkça), kontrolsüz yeme davranışında ve gastrointestinal semptomlarda artış gözlenmiştir (p < 0.01). Bu bulgular, vardiyalı çalışma düzeninin sirkadiyen ritim dengesini etkileyebileceğini ve bu durumun sağlıksız yeme davranışları ile bazı gastrointeestinal semptomlarla ilişkili olabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, vardiyalı çalışanlara yönelik sirkadiyen ritimle uyumlu beslenme alışkanlıklarının teşvik edilmesi öğün zamanlamalarının biyolojik saatle uyumlu hale getirilmesi ve bireyselleştirilmiş beslenme danışmanlığı hizmetlerinin sunulması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between circadian rhythm differences, gut health, and eating behaviors among shift-working security personnel. The cross-sectional study sample consisted of 124 fixed-shift security officers working at Karabük University. Data were collected using a sociodemographic information form, the Morningness-Eveningness Questionnaire, the Three-Factor Eating Questionnaire, and the Gastrointestinal Symptom Rating Scale. Volunteers aged between 18 and 65 years, with no diagnosis of chronic disease and who had not used antibiotics in the past 8 weeks or probiotic supplements or any medications affecting the gastrointestinal system in the past 4 weeks, were included in the study. The study found that the majority of individuals working night shifts had an evening chronotype, whereas those with a morning chronotype mostly worked day shifts (p < 0.001). Individuals with an evening chronotype exhibited higher levels of uncontrolled eating and lower levels of cognitive restraint (p < 0.05). Furthermore, indigestion, constipation, and total gastrointestinal symptom scores were significantly higher among these individuals (p < 0.01). As the circadian rhythm score decreases (the tendency towards evening chronotype increases), there was a notable increase in uncontrolled eating behaviors and gastrointestinal symptoms (p < 0.01). These findings suggest that shift work may influence circadian rhythm balance and that this disruption may be associated with unhealthy eating behaviors and certain gastrointestinal symptoms. In this context, promoting eating habits aligned with the circadian rhythm, adjusting meal timing in accordance with the biological clock, and providing individualized nutritional counseling services for shift workers are of significant importance.