Kapsamlı geriatrik değerlendirme ile evde bakım hizmeti alan geriatrik popülasyonda mortalite ile ilişkili faktörler: İzmir ili örneği
Factors associated with mortality in the geriatric population receiving home care services with comprehensive geriatric assessment: A case study of İzmir province
- Tez No: 956830
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVNAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kapsamlı Geriatrik Değerlendirme ile Evde Bakım Hizmeti Alan Geriatrik Popülasyonda Mortalite ile İlişkili Faktörler: İzmir İli Örneği Bu araştırmanın amacı, kapsamlı geriatrik değerlendirme yoluyla evde sağlık ve bakım hizmeti alan geriatrik bireylerde mortalite ile ilişkili faktörleri belirlemektir. Retrospektif kohort tasarımında yürütülen çalışmada, İzmir Özel Gazi Hastanesi Evde Sağlık ve Bakım Birimi tarafından 1 Aralık 2022 ile 30 Haziran 2023 tarihleri arasında izlenen 65 yaş üstü 302 hasta değerlendirilmiştir. Hastalar 30 Haziran 2024 tarihine kadar izlenmiş, ölüm verileri hastanenin elektronik kayıt sisteminden elde edilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni mortalite olup; yaş, cinsiyet, kronik hastalık varlığı, ilaç sayısı, fonksiyonel durum, beslenme durumu ve inkontinans gibi çok sayıda klinik ve demografik parametre bağımsız değişken olarak incelenmiştir. Fonksiyonel kapasite Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri (GYA) ve Genişletilmiş GYA, beslenme durumu ise Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA) ile ölçülmüştür. İstatistiksel analizlerde tanımlayıcı veriler için ortalama, standart sapma, yüzde ve minimum-maksimum değerler; gruplar arası karşılaştırmalarda ise Ki-kare testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Analizler SPSS 25.0 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda hastaların %34'ünün bir yıl içinde yaşamını yitirdiği belirlenmiştir. Mortalite ile anlamlı düzeyde ilişkili bulunan faktörler arasında ileri yaş, erkek cinsiyet, polifarmasi, fonksiyonel bağımlılık, malnütrisyon ve idrar inkontinansı yer almaktadır. Ayrıca, mobilite kaybı ve kronik hastalık yükünün de sağkalımı olumsuz etkilediği görülmüştür. Elde edilen bulgular, evde sağlık ve bakım hizmetlerinde geriatrik bireylerin bütüncül şekilde değerlendirilmesinin mortalite riskini öngörmede önemli olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, yaşlı bireylerin izleminde kapsamlı geriatrik değerlendirmenin standart bir uygulama haline getirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Factors Associated with Mortality in the Geriatric Population Receiving Home Care Services Through Comprehensive Geriatric Assessment: A Case Study from İzmir The aim of this study was to investigate factors associated with mortality in elderly individuals receiving home healthcare and nursing services, using a comprehensive geriatric assessment approach. This retrospective cohort study included 302 patients aged 65 years and older who were followed by the Home Health and Care Unit of İzmir Private Gazi Hospital between December 1, 2022, and June 30, 2023. Patients were followed until June 30, 2024, and mortality data were obtained from electronic hospital records. The dependent variable of the study was mortality. Independent variables included age, gender, presence and number of chronic diseases, number of medications used, functional status, nutritional status, and presence of incontinence. Functional capacity was assessed using the Katz Index of Activities of Daily Living (ADL) and the Extended ADL, while nutritional status was measured by the Mini Nutritional Assessment (MNA). Descriptive statistics (mean, standard deviation, percentages, and min–max values) were used, and group comparisons were conducted using the Chi-square test and the Mann-Whitney U test. Statistical analyses were performed using SPSS version 25.0. Results showed that 34% of the patients died during the one-year follow-up. Factors significantly associated with increased mortality included advanced age, male gender, polypharmacy, functional dependence, malnutrition, and urinary incontinence. Additionally, impaired mobility and higher comorbidity burden were associated with poorer survival outcomes. The findings underscore the importance of comprehensive geriatric assessment in predicting mortality risk and enhancing the quality of care for elderly individuals receiving home-based services. Integrating such assessments into routine care protocols is vital for proactive and individualized management of frail older adults.