Farklı egzersiz modellerinin fibromiyalji tanılı bireylere ait ağrı, fonksiyonellik, denge, propriosepsiyon ve kognisyon özellikleri üzerine olan etkisinin incelenmesi
A research on effects of di̇fferent exercise models on pain, functionality, balance, proprioception and cognition features of patients diagnosed with fibromyalgia
  1. Tez No: 547012
  2. Yazar: HADİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Farklı egzersiz modellerinin fibromiyalji tanılı bireylere ait ağrı, fonksiyonellik, denge, propriosepsiyon ve kognisyon özellikleri üzerine olan etkisinin incelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Hekimliği ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. FMS'li hastalarda aerobik ve denge-propriosepsiyon egzersizlerinin hastalığın semptomları üzerine olan etkisini ve iki egzersiz modelinin birbirlerine üstünlüğünü değerlendirmek amacıyla planlanan çalışmamıza dahil edilme kriterlerine uyan 51 kadın hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Aerobik egzersiz grubu (n=26) ve denge-propriosepsiyon egzersiz grubuna (n=25) İstanbul Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı egzersiz laboratuarında fizyoterapist gözetiminde 6 hafta süresince haftada 3 gün olmak üzere belirlenmiş egzersiz programı uygulandı. Program öncesi ve sonrasında ağrı (VAS), fonksiyonel durum (FİQ), postüral stabilite (Biodex denge sistemi), diz eklem propriosepsiyonu ve diz ekstansiyon kas kuvveti (Cybex izokinetik dinamometre) değerlendirildi. Kognitif durum ise sadece program öncesinde standardize mini mental test ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
A research on effects of different exercise models on pain, functionality, balance, proprioception and cognition features of patients diagnosed with fibromyalgia. İstanbul University Institute of Health Sciences, Department of Sport Medicine. Master Thesis in Exercise Physiyology. Istanbul. The aim of this study was to evaluate the effects of aerobic and balance-proprioception exercises on the symptoms of FMS and the superiority of the two exercise models. 51 female patients who adhere to the inclusion criteria were divided into two groups randomly. Aerobic exercise group (n = 26) and balance-proprioseptive exercise group (n = 25) was applied to the exercise laboratory under the supervision of physiotherapist in Istanbul Medical Faculty, Department of Sports Medicine 3 days a week for 6 weeks. Before and after the program Pain (VAS), functional status (FIQ), postural stability (Biodex balance system), knee joint proprioception and knee extension muscle strength (Cybex isokinetic dynamometer) were evaluated. Cognitive status was assessed by standardized mini-mental test only before program.