Çoklu ortam öğrenme materyalinde öğreticinin duygu durumlarının öğrenenlerde oluşturduğu etkilerin göz takip yöntemiyle incelenmesi.
Examining the effects of the virtual ınstructor's emotional state on learners in a multimedia learning material via eye tracking method
  1. Tez No: 956840
  2. Yazar: DİLEK BEYGO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU MUTLU BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Özet Teknolojinin ilerlemesi ile elektronik öğrenme kaynaklarına ilgi artmış; çoklu ortamların özellikle eğitim dünyasında kullanımı artış göstermiştir. Gazeteler, kitaplar, bilgi kaynakları, dersler elektronik ortamlara aktarılmaktadır. Maliyet, zaman kısıtlılığı, daha çok kaynağa ulaşma noktasında çevrimiçi kaynaklara yönelim artmaktadır. Çoklu ortamların eğitimde kullanımındaki artış, etkili tasarımların ortaya koyulması için araştırmacıları daha çok değişkenin incelenmesine yönlendirmiştir. Modern eğitim uygulamaları üzerine çalışmalar ve dönüşümler hızlanmıştır. Öğrenmenin etkili olabilmesi için gerekli uygun uyarıcı ortamlar ve durumlar çalışılan konular arasında görülebilmektedir. Video içerikli öğretimin hız kazandığı günümüzde video içerikli öğretici kaynaklarda öğrenmeyi etkili kılacak temel birtakım ilkeler oluşturulması için çalışmalar yapılmaktadır. Hangi uyarıcı ortamda, nasıl bir duygu ile içeriğin sunulması gerekliliği bir inceleme alanı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, çoklu ortamlarda kullanılan sanal öğreticilerin sergiledikleri duygusal ifadelerin öğrenme, odaklanma, motivasyon ve pozitif- negatif duygular açısından değerlendirmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla pozitif ve negatif duygu ifadelerine sahip sanal öğreticilerin olduğu iki ayrı çoklu ortam tasarlanmıştır. Üniversite öğrencilerinden gönüllü olarak 68 katılımcının rastgele pozitif ve negatif gruplara atandığı deney sürecinde göz izleme cihazı ile kayıt alınmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden iki gruplu öntest-sontest deneysel model ve tarama yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılar İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'nın farklı programlarından gönüllü 68 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak; öğrenme testi, Yükseköğretimde Öğretimde Motivasyon Ölçeği, Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PANAS) ve deneysel sürecin görüş kısmı kullanılmıştır. Her iki gruba da uygulama öncesinde ön test, uygulama sonrasında ise son test uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Pozitif duygudaki sanal öğreticinin anlatmış olduğu video içeriğini izleyen katılımcılar ile negatif duygudaki sanal öğreticinin anlatmış olduğu video içeriğini izleyen katılımcıların Pozitif-Negatif Duygu, Öğrenme Motivasyonu ve özel olarak izletilen konu içeriğiyle ilgili hazırlanmış olan Öğrenme Testi puanları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Grupların uygulama öncesi ve sonrası duygu durumlarına bakıldığında, negatif duygudaki sanal öğreticinin anlatmış olduğu video içeriğini izleyen grubun uygulama sonrası negatif duygu puanlarının arttığı görülmüştür. Pozitif duygudaki sanal öğreticinin anlatmış olduğu video içeriğini izleyen grubun ise uygulama sonrası negatif duygularının azaldığı görülmüştür. Genel olarak pozitif duygudaki sanal öğreticinin olduğu video içeriğini izleyenlerin pozitif duygu ortalamaları negatif duygudaki sanal öğreticinin olduğu videoyu izleyenlerin pozitif duygularına oranla daha yüksek çıkmıştır. Grupların göz hareketleri incelendiğinde; negatif video içeriğini izleyen öğrencilerin sahnelerde öğreticiye daha fazla odaklandıkları görülmüştür. Öğrenme alanına odaklanmanın pozitif video içeriğini izleyen katılımcılarda daha fazla olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların öğrenme süreci ile ilgili görüşlerini almak üzere yapılan anket sonuçlarına göre, her iki grup da öğreticinin sanal olmasının kendilerini motive ettiğini belirtmişlerdir. Pozitif duygudaki içeriği izleyen katılımcılar öğreticiyi mutlu, öğretmeye hevesli, ilgili bulduklarını belirtmişlerdir. Negatif duygudaki içeriği izleyen katılımcılar öğreticiyi, sıkıcı, yorgun ve sinirli bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, interest in different learning resources has increased; the use of multimedia has increased, especially in the world of education. Newspapers, books, information sources, courses are transferred to electronic media. The tendency towards online resources is increasing in terms of cost, time limitation and access to more resources. The increase in the use of multimedia in education has led researchers to examine more variables to reveal effective designs. Studies on modern educational practices and transformations have accelerated. In this study, it is aimed to evaluate the emotional expressions of virtual tutorials used in multimedia in terms of learning, focus, motivation and positive and negative emotions. For this purpose, two different multimedia environments with virtual tutorials with positive and negative emotional expressions were designed. During the experimental process in which 68 voluntary participants from university students were randomly assigned to positive and negative groups, records were taken with an eye-tracking device. Appropriate stimulating environments and situations necessary for learning to be effective can be seen among the subjects studied. In today's world where video-based teaching is gaining momentum, studies are being conducted to establish some basic principles that will make learning effective in video-based instructional resources. In which stimulating environment and with what kind of emotion the content should be presented emerges as an area of investigation. Two-group pretest-posttest experimental model was used in the study. The participants consisted of 68 volunteer students from different programs of Istanbul University-Cerrahpaşa. As data collection tools; learning test, Motivation Scale for Teaching in Higher Education, Positive and Negative Affect Scale (PANAS) and the opinion part of the experimental process were used. Both groups were administered a pre-test before the application and a post-test after the application. As a result of the research, it was determined that the data were normally distributed. There was no significant difference between the Positive-Negative Emotion, Learning Motivation and Learning Test scores of the participants who watched the video content narrated by the virtual instructor with positive emotions and the participants who watched the video content narrated by the virtual instructor with negative emotions. When the emotional states of the groups before and after the application were analyzed, it was observed that the negative emotion scores of the group watching the video content narrated by the virtual tutor with negative emotion increased after the application. On the other hand, it was observed that the negative emotions of the group watching the video content narrated by the virtual instructor with positive emotions decreased after the application. In general, the positive emotion averages of those who watched the video content narrated by the virtual instructor with positive emotions were higher than the positive emotions of those who watched the video content narrated by the virtual instructor with negative emotions.