Mekân ve hikaye: Pıxar animasyonlarında görsel anlatı
Space and history: Visual narrative in Pixar animation
  1. Tez No: 956841
  2. Yazar: SELİN ALTIKULAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TULUM OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada öncelikle mimarlık ve sinemanın birbiri ile olan etkileşime değinilmektedir. Sinema içerisinde karakterler ve senaryo kadar önemli olan bir diğer unsur ise hikâyenin içerisinde geçen mekânlardır. Mekânlar, bir dönemin unsurlarını içerisinde barındırırken aynı zamanda izleyiciye vermek istedikleri duyguları da içerisinde barındırabilirler (Ünver, 2021). Bu bağlamda mekânlar tasarlanmak istenilen amaca göre sinema içerisinde dönüşmektedir. Karakterin bağıyla oluşturulan mekânlar, dönemin ruhunu taşıyan mekânlar, bir fikri empoze etmeye yarayan mekânlar gibi belirli amaçlara hizmet eden bir araç olarak sinemada mekân karşımıza çıkmaktadır. Pixar animasyonları da bu bağlamda günümüz animasyon sineması sektöründe önde gelen bir şirket olarak gerek geliştirdiği yeni teknolojileri animasyonlara entegre etmesi, gerekse oluşturduğu hikâye anlatıcılığı ile tezin ana konusu haline gelmiştir. 2007 yılı sonrası incelenen animasyonlardan içerisinden 3 adet animasyon seçilerek bunlar derinlemesine incelenerek vaka analizi yapılmıştır. Kriterler renk, aydınlatma, doku, mobilya, cephe ve kent olmak üzere çeşitlenmektedir. Tüm bu ilişkiler doğrultusunda tıpkı gerçek zamanda geçen filmlerde mekân ne kadar önemliyse animasyon içerisinde de mekânların ne kadar önemli olduğu üzerine gidilecektir. Ve mekânlar incelenirken Stuart Hall'un temsil teorisinin inşacı yaklaşımı üzerinde durularak açıklanacaktır. Renk kuramları tartışılacak ve vaka analizlerinde yer alan renk seçimleri üzerinde durulacaktır. Animasyonların yayınlanmasından sonrasında çıkan Artbooklar yardımıyla hem animasyonlar incelenecek hem de tasarım aşamasındaki eskizler üzerinden yoğunlaşılacaktır. Bu bağlamda tasarım disiplinleriyle olan bağların incelenmesi ve konuların, kültürlerin, karakterlerin mekânlarla olan bağı incelenecek ve bu bağlamda sinema ve mimarlık ilişkisi araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, the interaction between architecture and cinema is addressed. Another element that is as important as the characters and the scenario in cinema is the places that are included in the story. Spaces can contain the elements of a period while also containing the emotions they want to convey to the audience (Ünver, 2021). In this context, spaces transform within the cinema according to the purpose they are designed for. In cinema, space appears as a tool that serves certain purposes such as spaces created by the character's bond, spaces that carry the spirit of the period, and spaces that serve to impose an idea. In this context, Pixar Animation Studios has become the main subject of the thesis as a leading company in the animation cinema sector today, both by integrating new technologies it has developed into animations and by the storytelling it has created. Three animations were selected from the animations examined after 2007 and these were examined in depth and a case analysis was made. The criteria varied as color, lighting, texture, furniture, facade and city. In line with all these relationships, just as the place is important in real-time films, the importance of places in animation will be examined. And while examining the places, Stuart Hall's constructionist approach to representation theory will be emphasized and explained. Color theories will be discussed and the color choices in the case studies will be emphasized. The animations will be examined with the help of the Artbooks that were published after the animations were released and the sketches in the design phase will be focused on. In this context, the connections with design disciplines will be examined and the connections of subjects, cultures, characters with spaces will be examined and in this context, the relationship between cinema and architecture will be investigated.