Tekirdağ ili ve çevresinde depolanan ürünlerde akarlar, yoğunlukları ve konukçuları ile önemli görülen türün biyolojisi üzerinde araştırmalar
Identification of stored product mites, population densities, hosts with the biology of the important one in and around Tekirdağ province
- Tez No: 95685
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL TOROS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Doktora Tezi TEKİRDAĞ ÎLİ VE ÇEVRESİNDE DEPOLANAN ÜRÜNLERDE AKARLAR, YOĞUNLUKLARI VE KONUKÇULARI İLE ÖNEMLİ GÖRÜLEN TÜRÜN BİYOLOJİSİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Nihal KILIÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Seval TOROS Bu arastama iki bölümden meydana gelmektedir Ük bölümde Tekirdağ ilinde depolanmış ürünlerde zararlı ve faydalı Acarina türleri, yoğunlukları ve konukçulan belirlenmiştir. İkinci bölümde, ülkemizde ve Tekirdağ ilinde önemli türlerden biri olan Gohieria fusca Oudemans 'ya ait bazı biyolojik parametreler elde edilmiştir. Biyolojik gözlemlere ait denemeler 15 °C ve 25 °C sıcaklık ile % 75 ve % 90 orantılı nem koşullarında yürütülmüştür. Surveyin sonunda 1 140 örneğin 536 'sının depo akarlanyla bulaşık olduğu saptanmış ve ildeki genel bulaşıklılık oram % 47.02 olarak belirlenmiştir. Araştırmada Astigmata takımına ait 5 familyadan 13 tür, Prostigmata takımına ait 1 familyadan 5 tür, Mesostigmata takımına ait 2 familyadan 3 tür tespit edilmiş olup, bunlardan Suidasia medanensis Oudemans, Blomia freemani Hughes ve Eucheyletia taunca Volgin Türkiye faunası için ilk kayıttır. Depo ürünleri arasında buğday kepeği % 28.80 ile en bulaşık habitaü oluşturmuştur, bunu buğday (% 18.09) ve döküntü (% 9.80) takip etmiştir. Mısır nişastası örneklerinde hiç akara rastlanmamıştır. Bu çalışmada Acarus siro L., Lepidoglyphus destructor (Schrank) ve Tyrophagus putrescentiae Schrank 'nin en yaygın tür olduğu saptanmış ve bulunuş oranlan sırasıyla % 43.15, % 26.97 ve % 13.69 olarak belirlenmiştir. Ayrıca zararlı ve faydalı akarların yoğunlukları, habitatlan ve mevsimsel dağılımları da tesbit edilmiştir. Gohieria fusca 'nin deneme sonuçlarına göre, düşük sıcaklık ve orantılı nemin akarın gelişim dönemlerini uzattığı belirlenmiştir. Akar değişik sıcaklık ve orantılı nem kombinasyonlarında ergin dönemine 17.77-42.13 günde ulaşmaktadır. En uzun ergin ömrü 15 °C 'de % 90 orantılı nemde, dişiler için 51.23 gün, erkekler için 67.18 gün olarak belirlenmiştir. Herbir deneme koşulu için akarın net üreme gücü (R») ve ortalama döl süresi (T) hesaplanmşnr. rm değeri 0.049-0.105 dişi/dişi/gün olarak saptanmışta. Ayrıca G. fusca 'run gelişme eşiği ve sıcaklık sabitesi de tesbit edilmiştir. 2000, 180 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Depo akarları, Acarina, zararlı türler, faydalı türler, yoğunluk, konukçu, Gohieria fusca, biyoloji, gelişim dönemi, yaşam çizelgeleri.SC ¥telKÖĞKCTtei KUMLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis IDENTIFICATION OF STORED PRODUCT MITES, POPULATION DENSITIES, HOSTS WITH THE BIOLOGY OF THE IMPORTANT ONE IN AND AROUND TEKİRDA? PROVINCE Nihal KILIÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Seval TOROS This research was comprized in two sections: The first section is on harmfull and beneficial Acarina species in the stored products, their densities and hosts were determined in Tekirdağ province. In the second section, some biological parameters were obtained for Gohieria fiisca Oudemans which was one of the important species in our country and Tekirdağ province. Experiments of biological observations were conducted at 1 5 °C and 25“C; 75 % and 90 % relative humidity. Results of surveys were carried out from 536 samples out of 1 140 were infested by stored product mites and the general rate of infestation was obtained as 47.02 % in this province. 13 species from 5 families belong Astigmata, 5 species from 1 families belong Prostigmata and 3 species from 2 families belong Mesostigmata were determined. Suidasia medanensis Oudemans, Blomia freemani Hughes and Eucheyletia taurica Volgin were new records for Turkish fauna. Among the stored products, wheat bran is the most infested habitat with the percentage of 28.80 %; wheat (18.09 %) and the remains were followed by sweepings (9.80 %). No mites were found in samples of corn starch. In this study, Acarus siro L., Lepidoglyphus destructor (Schrank) and Tyrophagus putrescentiae Schrank are found as the most common species and their infestation rates were estimated as 43.15 %, 26.97 % and 13.69 % respectively. Seasonal distribution of harmfull and beneficial stored product mites were also be considered. According to the results of the experiments the biology of Gohieria fiisca, it was obtained lower temperature and lower relative humidity combinations prolonged all of the developmental stages of mites. The mite reached at the adult stage in 17.77-42.13 days in the different combinations of temperature and r.h. The longest longevity of G. fiisca obtained as 51.23 days for females and 67.18 days for males at 15 °C and 90 % r.h. Net reproduction rates (R”), and mean generation time (T) were calculated for each experimental conditions. rm was determined as 0.049-0.105 female/female/day. The developmental thereshold and the thermal constants of G. fiisca also estabilished. 2000, 180 pages KEY WORDS : Stored product mites, Acarina, harmfull species, beneficial species, density, hosts, Gohieria fiisca, biology, developmental period, life tables.