Kronik migrenli hastalarda bilateral ve unilateral büyük oksipital sinir blokajı etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of bilateral and unilateralgreat occipital nerve block in patients with chronic migraine
- Tez No: 956853
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ERTUĞRUL İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Migren, uzun yıllardan beri bilinen, genel popülasyonda oldukça yaygın görülen primer başağrısı sendromlarındandır. Konik migren, ayda en az 15 gün migrenöz başağrısının olduğu migren alt tipidir. Migren tedavisinde temel ilke atakların oluşmasını önleyici yaklaşımlardır. Migren ataklarının sıklığına, süresine ve yol açtığı sakatlık derecesine bağlı olarak koruyucu ilaç tedavisine başlanır. Koruyucu tedavide kullanılan oral ilaçların sınırlı etkinliği, tolere edilemeyebilen yan etkileri ve ilaç-ilaç etkileşimleri nedeniyle koruyucu oral ajanlar kronik migrenlilerin sadece %44.8 inde kullanılabilmektedir. Bu nedenden dolayı koruyucu tedavide Büyük Oksipital Sinir Blokajı (GON) önemli rol oynamaktadır. GON blokajı, migren patofizyolojisinde önemli rol oynayan trigeminovasküler sistem üzerine etki eder. Bu çalışmada kronik migren hastalarında GON blokajının etkinliğini incelemenin yanı sıra bilateral ve unilateral GON blokaj uygulamasının etkinliğini karşılaştırdık. Hastanemiz Baş Ağrısı Polikliniği'nde 2012-2013 tarihleri arasında kronik migrenli hastalara 1.5 cc %0.5 20 mL bupivakain (Marcaine) 1 cc salin ile karıştırılarak uygulanan 23 tek taraflı GON blokajı (Grup 1) ile 18 çift taraflı GON blokajı (Grup 2) yapılan hastanın verileri karşılaştırıldı. Hastaların tümüne ilk 1 ay haftada bir yapılan blokaj daha sonra ayda bir kez tekrarlanmıştı. Her iki grupta da blokaj öncesi ve blokaj sonrası 1., 2., 3. ayda; aylık ortalama ağrılı gün sayısı, ataktaki ortalama ağrı süresi (saat olarak) ve ataktaki ortalama Vizuel Analog Skala (VAS) ile ağrı şiddetinde belirgin azalma mevcuttu. Her iki grup uygulaması arasında da anlamlı farklılık yoktu. Literatürde, GON blokajı uygulama tekniği, etkinliği ve enjekte edilen lokal anestezik tipi ve dozajı, uygulama aralıkları ile çeşitli yayınlar mevcuttur. Buna karşın bu çalışma, kronik migrende bilateral ve unilateral GON blokajı uygulamasının etkinlik karşılaştırması ile ilgili literatürdeki ilk çalışmadır. Çalışmamızın verilerine göre kronik Bilateral uygulamanın, unilateral uygulamaya üstünlüğü yoktur.
Özet (Çeviri)
Migraine, is one of the primary headache syndromes widely seen among the general population that has been known for many years. Chronic migraine is a type of migraine that at least 15 days per month with migrainous headache. Basic principles of migraine treatment are preventive approaches before occuring migraine attacks. Protective medical treatment may be initiated according to frequency of migraine attacks, attacks time and the degree of disability. Because of the limited efficacy of oral drugs used in preventive treatment, side effects and drugdrug interactions and toleration problems; oral agents can be used only in 44.8% of chronic migraine patients. For this reason Greater occipital nevre blockade (GON) plays an important role in the preventive treatment. GON blockade, effects on trigeminovascular system that plays an important role in migraine pathophysiology. In this study, we compared the efficacy of uniteral and bilateral blockade of GON while studying the effectiveness of GON blockade at chronic migraine patients. Datas compared of chronic migraine patients that applied headache outpatient clinic of our hospital between 2012-2013. 1.5 cc %0.5 20 mLbupivakaine (Marcaine) mixed with 1 cc saline, administered to 23 unilateral GON blockade patients (group 1) and 18 bilateral GON blockade patients (group 2). At first month blockade administered weekly then blockade was repated once a month to all patients. The number of painful days per month, the average duration of pain episodes (in hours) and visual analog scale scores(VAS) and severity of pain significantly reduced in both groups. There were no significant differences between two groups. In the literature, there are studies including different application techniques, effectiveness and type and different dose of local anesthetic and different applicationranges. However, this study is the first study in the literature which comparing the effectiveness of unilateral and bilateral GON blockade. According to our findings gretater occipital nerve blockade with 1.5 cc %0.5 20 ml bupivakaine is an effective and safe method for chronic migraine. There is no superiority of bilateral application to unilateral application