Öğretmenlerin yapay zekâ okuryazarlığı ile teknostres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' artificial intelligence literacy and technostress levels
  1. Tez No: 956866
  2. Yazar: ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğretmenlerinin yapay zekâ okuryazarlığına ilişkin algıları ile teknostres algı düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Teknostres, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte bireylerin, özellikle eğitim alanındaki profesyonellerin hissettiği stres düzeyini tanımlarken, yapay zekâ okuryazarlığı, öğretmenlerin bu yeni teknolojiyi anlama, kullanma ve uygulama becerilerini ifade etmektedir. Bu bağlamda, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde Eskişehir ili merkez ilçelerindeki devlet okullarında görev yapan toplam 311 ortaokul öğretmeni, araştırmanın katılımcı grubunu oluşturmuştur. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışma, hem eğitimcilerin yapay zekâ ile ilgili anlayış seviyelerini ve bu konudaki bilgi birikimlerini ölçümlemeyi hem de teknolojik gelişmelerin bireyler üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla tasarlanmıştır. Elde edilen veriler aracılığıyla, öğretmenlerin yapay zekâ okuryazarlık düzeyleri ve buna bağlı olarak yaşadıkları teknostres algı düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiş, bu sayede eğitim uygulamalarının iyileştirilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Elden edilen bulgulara göre öğretmenlerin orta düzeyde teknostrese sahip oldukları, teknostres düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılaşmadığı ortaya çıkmıştır. Araştırma bulguları ayrıca, öğretmenlerin düşük düzeydeki yapay zekâ okur yazarlıklarının teknostres düzeyleri ile anlamlı bir ilişkide bulunmadığını açığa çıkarmıştır. Araştırmanın sonuçlarının eğitim politikalarının ve öğretmenlerin mesleki gelişim programlarının şekillendirilmesi açısından önem arz edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between secondary school teachers' perceptions of artificial intelligence literacy and their technostress perception levels. Technostress defines the level of stress felt by individuals, especially professionals in the field of education, with the rapid development of technology, while artificial intelligence literacy refers to teachers' ability to understand, use and apply this new technology. In this context, a total of 311 secondary school teachers working in public schools in the central districts of Eskişehir province during the 2023-2024 academic year constituted the participant group of the study. This study, which was carried out using quantitative research method, was designed both to measure the level of understanding of educators about artificial intelligence and their knowledge on this subject and to understand the effects of technological developments on individuals. Through the data obtained, the relationship between the artificial intelligence literacy levels of teachers and the technostress perception levels they experience accordingly was analysed, and suggestions were developed for the improvement of educational practices. According to the findings, it was determined that teachers had moderate technostress and that technostress levels did not differ according to demographic characteristics. The research findings also revealed that teachers low level of artificial intelligence literacy did not have a significant relationship with their technostress levels. It is thought that the results of the research provide important findings in terms of shaping educational policies and teachers' professional development programmes.