Synthesis, docking and biological activity studies of 4,6-disubstituted -2-aminopyrimidines as multitarget ligands for Alzheimer's disease
Alzheimer hastalığının tedavisinde birden fazla hedefe yönelik 4,6-disübstitüe -2-aminopirimidinlerin sentezi, docking ve biyolojik activite çalışmaları
- Tez No: 956876
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Fatouh, J. Alzheimer hastalığının tedavisinde birden fazla hedefe yönelik 4,6-disübstitüe -2-Aminopirimidinlerin Sentezi, Docking ve Biyolojik Activite Çalışmaları, Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Farmasötik Kimya ABD Doktora tezi, İstanbul, 2025. Bu çalışmada, Alzheimer hastalığının tedavisinde birden fazla hedefe yönelebilecek bir seri yeni 4,6-disübstitüe-pirimidine-2-amin ve uygun şalkon türevleri sentezlendi ve yapıları aydınlatıldı. Şalkon yapısını taşıyan bileşikler (3 a-k) 4-benziloksibenzaldehit (1) ve sübstitute N-asetilbenzamit'in (2) oda ısısında ve bazik ortamda reaksiyona girmesiyle elde edildi. Daha sonra şalkon bileşikleri guanidin HCl ile asetonitril içinde ısıtılarak yeni pirimidin türevlerine ulaşıldı (4 a-j). Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H NMR ve 13C NMR spektroskopik teknikler kullanılarak aydınlatıldı. Monoaminooksidaz ve asetil kolin esteraz enzim modelleri kullanılarak sentezlenen pirimidin türevlerinin docking çalışmaları yapıldı. Sonuçlar bu bileşiklerin ilgili enzimlere karşı kuvvetli afinite gösterdikleri, özellikle de 3c'nin MAO-B'ye 3e, 3i, 4b, 4e, 4i ve 4j'nin ise asetilkolinesteraz (AChE) 'a karşı kuvvetli bağlanma eğilimi gösterdiğini belirledi. Bununla beraber in-vitro asetilkolinesteraz ve butirilkolinesteraz inhibisyon testlerinde inhibitor aktivitenin zayıf olduğu, bileşikler arasında 3c, 3k, 4b, 4f. Bileşik 4c, 4f, 3h, 3i' nin göreceli olarak diğer bileşiklere göre daha aktif olduğu saptandı. İlave olarak, amyloid -beta protein üzerinde etkileri incelendiğinde bütün bileşiklerin aktif olduğu bulundu özellikle, 3d, 3g, 3i, 4a, 4b, 4d, 4i bileşiklerinin aktiviteleri referans olarak kullanılan resveratrole yakın olduğu bulundu. Ayrıca bileşikler, antioksidan aktiviteleri açısından da incelendiğinde bu aktivitelerin de yüksek oldukları saptandı.
Özet (Çeviri)
Fatouh, J. Synthesis, Docking and Biological Activity Studies of 4,6-disubstituted -2-aminopyrimidines as Multitarget Ligands for Alzheimer's Disease. Yeditepe University, Institute of Health Science, Department of Pharmaceutical Chemistry PhD thesis, Istanbul, 2025. In this study, a novel series of 4,6-disubsutituted pyrimidine-2-amine and their corresponding chalcones were designed, synthesized and evaluated as multi-target ligands for Alzheimer's disease. The chalcones (3a-k) were obtained with the reaction of 4-bezyloxybenzaldehyde (1) and substituted N-acetyl benzamides (2) at room temperature in basic medium. Then the chalcones were reacted with guanidine HCl in acetonitrile at reflux conditions to obtain the novel pyrimidine derivatives (4a-j). The structure elucidation of synthesized compounds was done using spectral methods such as FT-IR, 1H NMR and 13C NMR. Molecular docking of the final compounds was performed against monoamine oxidase (MAO) and acetylcholinesterase enzymes (AChE), the results showed that all compounds demonstrated strong affinities toward both enzymes, especially compounds 3c and 4b for MAO-B, and compounds 3e, 3i, 4b, 4e, 4i and 4j against AChE. However, in vitro acetylcholinesterase and butyrylcholine esterase inhibitory activity assays of the compounds revealed weak inhibitory activity with compounds 3c, 3k, 4b, 4f. The compounds 4c, 4f, 3h, 3i showing the highest percentage inhibition against AChE and BuChE respectively. In addition, amyloid-beta aggregation inhibitory activity was evaluated, where all compounds displayed good inhibitory activity. Among them compounds 3d, 3g, 3i, 4a, 4b, 4d, 4i exhibited the most effective inhibition of amyloid-B aggregation compared to resveratrol as reference. Furthermore, the final compounds were assessed for their antioxidant activity. The results indicate that all compounds had very good antioxidant activity.