Imiquimod türevi sübstitüe çinko ftalosiyanin bileşiğinin sentez ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of an imiquimod derivative as an immunostimulator
- Tez No: 956877
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM GÖKSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Fotodinamik terapi (PDT), kanser tedavisinde kullanılan etkili ve invaziv olmayan bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. PDT'de öncelikle hedef tümör dokusunda ışığa duyarlı maddeler (PS) birikmektedir. Bu maddeler, genellikle belirli bir ışık dalga boyu ile aktive edildiklerinde reaktif oksijen türleri (ROS) üretmektedir. ROS, tümör hücrelerine zarar vererek yok etmektedir ve bu süreç hücre ölümü yolları olan apoptoz veya nekroz aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ftalosiyaninler burada ışığa duyarlı maddeler olarak kullanılmaktadırlar ve yüksek ışık emilimi ve doku derinliklerine ulaşabilme kabiliyeti ile terapinin etkinliğini arttırmaktadırlar. Ftalosiyaninlerin türevlendirilerek hedefli hale getirilebilmeleri, PDT'nin başarısını daha da yüksek hale getirmektedir. Bu yaklaşım tedavinin sadece hedeflenen bölgede etkin olmasını sağlayarak diğer sağlıklı dokulara zarar verme riskini azaltmaktadır. Dolayısıyla fotodinamik terapi yöntemi, geleneksel kanser tedavi yöntemlerine kıyasla daha az yan etkiyle daha spesifik ve kontrollü bir tedavi sunmaktadır. Çalışmada PDT'ye yönelik agregasyon ve singlet oksijen verimleri hesaplanmıştır. Yeni bir imiquimod türevi ligand sübstitüe ftalosiyaninin fotodinamik terapi ile kanserle mücadeledeki etkisi ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) stands out as an effective and non-invasive method used in cancer treatment. In PDT, light-sensitive substances (PS) are first accumulated in the target tumor tissue. These substances usually produce reactive oxygen species (ROS) when activated by a certain wavelength of light. ROS damage and destroy tumor cells, and this process occurs through cell death pathways such as apoptosis or necrosis. Phthalocyanines are used here as light-sensitive substances and increase the effectiveness of the therapy with their high light absorption and ability to reach tissue depths. The fact that phthalocyanines can be derivatized and made targetable increases the success of PDT even more. This approach ensures that the treatment is only effective in the targeted area, reducing the risk of damaging other healthy tissues. Therefore, the photodynamic therapy method offers a more specific and controlled treatment with fewer side effects compared to traditional cancer treatment methods. The study investigates the effect of a new imiquimod derivative ligand substituted phthalocyanines in combating cancer with photodynamic therapy.