Oksim grubu içeren yeni ligandlar ve metal komplekslerinin sentezi
Synthesis of oxime containing new ligands and metal complexes
- Tez No: 868964
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KARAPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada 4'-metoksiasetofenon, 4'-bromoasetofenon çıkış maddeleri kullanılarak nitrosoloma yöntemi ile izonitroso-p-metoksiasetofenon ve izonitroso-p-bromoasetofenon sentezlenmiştir. Elde edilen izonitrosoasetofenon türevleri ve 2,3-bütandion monoksim'in çeşitli aminlerle reaksiyonuyla yeni ligantlar sentezlenmiştir. Bu ligantların Cu(II), Ni(II), Co(II) ve Cd(II) metal tuzlarıyla reaksiyonu sonucu mononükleer kompleksler sentezlenmiştir. Sentezlenen ligant ve kompleksler spektroskopik yöntemler olan 1H-NMR, 13C-NMR, LC-MS/MS, UV-vis ve FT-IR ile aydınlatılmıştır. Ligantların DFT/B3LYP (Yoğunluk Fonksiyoneli Metodu) 6-31G(d,p) baz seti ile yapısal özellikleri teorik olarak belirlenmiştir. Bu yöntemle ligantların optimize geometrileri, HOMO-LUMO'ları, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR analizi, UV-vis spektrumları, moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) haritaları elde edilmiştir. Potansiyel enerji dağılımı (PED) ile titreşim modları belirlenmiştir. Elde edilen teorik sonuçlar ile deneysel sonuçlar karşılaştırıldığında uyum içinde olduğu görülmüştür. Ligant ve bazı komplekslere ilaç benzerlik ve biyolojik aktivite çalışmaları teorik olarak gerçekleştirilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. İn-vitro antibakteriyel testi ve moleküler kenetlenme çalışmaları sentezlenen bazı moleküllere uygulanmış, antibakteriyel aktiviteleri ve kenetlenme yetenekleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, isonitroso-p-methoxyacetophenone and isonitroso-p-bromoacetophenone were synthesized by the nitrosoloma method using 4'-methoxyacetophenone and 4'-bromoacetophenone as starting materials. New ligands were synthesized by the reaction of the obtained isonitrosoacetophenone derivatives and 2,3-butanedione monoxime with various amines. Mononuclear complexes were synthesized as a result of the reaction of these ligands with Cu(II), Ni(II), Co(II) and Cd(II) metal salts. The synthesized ligands and complexes were elucidated by spectroscopic methods such as 1H-NMR, 13C-NMR, LC-MS/MS, UV-vis and FT-IR. The structural properties of the ligands were determined theoretically using the DFT/B3LYP (Density Functional Method) 6-31G(d,p) basis set. With this method, optimized geometries, HOMO-LUMOs, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR analysis, UV-vis spectra, molecular electrostatic potential (MEP) maps of the ligands were obtained. Vibration modes were determined by potential energy distribution (PED). When the theoretical results obtained and the experimental results were compared, it was seen that they were in agreement. Drug similarity and biological activity studies on ligands and some complexes were carried out theoretically and the results were evaluated. In-vitro antibacterial testing and molecular docking studies were applied to some synthesized molecules, and their antibacterial activities and docking abilities were determined.