Politik okuryazarlığın sosyal medyada siyasal katılım üzerindeki etkisi: 2023 genel seçimleri örneği
The impact of political literacy on political participation in social media: The example of the 2023 general elections
  1. Tez No: 956886
  2. Yazar: NAHİDE NUR AKDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Demokrasi ile yönetilen topluluklarda vatandaşların siyasal süreçlere aktif olarak katılması demokrasinin başarılı bir şekilde işleyebilmesi açısından önemlidir. Vatandaşların demokratik yaşamın gerekliliklerini sağlayacak bilgi ve becerilere sahip olması için politik okuryazarlık eğitimi almış olması gerekmektedir. Politik okuryazarlık düzeyleri yüksek bireyler; politik süreçler hakkında bilgili ve bu süreçler üzerinde söz sahibi, hak ve sorumluluklarının bilincinde, aktif olarak katılım gösteren vatandaşlardır. Yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde siyasal iletişim değişim ve dönüşüm geçirmiştir. İnternet ile hayatımıza giren sosyal medya, bireylerin eşzamanlı olarak birbirleriyle iletişim kurmaları, küreselleşen dünyada sesini kitlelere hızlı bir şekilde ulaştırmaları ve siyasi süreçler hakkında söz sahibi olmaları açısından en etkili kitle iletişim aracı konumundadır. Bu bağlamda sosyal medya, vatandaşların siyasal süreçlere aktif olarak katılımını motive edecek potansiyele sahiptir. Fakat sosyal medya kullanımının yaygınlaşması vatandaşların siyasi propagandalara daha fazla maruz kalmasına neden olmuştur. Bundan dolayı politik okuryazarlık düzeyi yüksek bireyler, siyasal süreçleri kavrayabilmek ve bilinçli tercihlerde bulunabilmek açısından daha çok önem kazanmaktadır. Bu araştırmada, seçmenlerin politik okuryazarlık düzeylerinin sosyal medyada siyasal katılım üzerindeki etkilerini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma, Konya ili merkez sınırlarında yaşayan 400 katılımcıyla 2023 Cumhurbaşkanlığı Genel Seçimleri öncesinde saha araştırması yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yüz yüze anket tekniğiyle toplanılan verilerden elde edilen sonuçlara göre, katılımcıların politik okuryazarlık düzeylerinin yüksek olduğu ve politik okuryazarlık düzeyleri arttıkça siyasal kampanya ve süreçlere ilgi ile ülke sorunlarına ilgi düzeyinin de arttığı belirlenmiştir. Çalışmaya katılan seçmenlerin en sık kullandığı sosyal medya platformları WhatsApp ve Instagram olmuş, siyasal karar süreçlerinde en çok etkilendikleri kitle iletişim araçları ise internet ve sosyal medya olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In communities governed by democracy, the active participation of citizens in political processes is important for the successful functioning of democracy. Citizens must have received political literacy training in order to have the knowledge and skills to meet the requirements of democratic life. Individuals with high levels of political literacy; They are citizens who are knowledgeable about political processes and have a say in these processes, are aware of their rights and responsibilities, and actively participate. Thanks to the technological developments, political communication has undergone change and transformation. Social media, which entered our lives with the Internet, is the most effective mass communication tool in terms of individuals communicating with each other simultaneously, delivering their voices to the masses quickly in the globalizing world, and having a say in political processes. In this context, social media has the potential to motivate the active participation of citizens in political processes. However, the widespread use of social media has caused citizens to be more exposed to political propaganda. Therefore, individuals with a high level of political literacy gain more importance in terms of understanding political processes and making informed choices. In this study, it was aimed to determine the effects of voters' political literacy levels on political participation in social media. The research was carried out using the field research method before the 2023 Presidential General Elections with 400 participants living within the central borders of Konya province. According to the results obtained from the data collected by face-to-face survey technique, it was determined that the political literacy levels of the participants were high and as the level of political literacy increased, the level of interest in political campaigns and processes and the level of interest in the country's problems increased. The most frequently used social media platforms of the voters participating in the study were WhatsApp and Instagram, and the mass media they were most affected by in their political decision-making processes were the internet and social media.