Yarasa gübresi endüstrisi atıksuyunun arıtımında nanofiltrasyon yönteminin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of nanofiltration method in the treatment of bat guano industry wastewater
- Tez No: 956885
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünya çapında su kirliliği, kentleşme, endüstri ve artan insan faaliyetlerinden kaynaklanan politikalar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Artan küresel nüfusla birlikte suya olan ihtiyaç artmış ve atık su geri dönüşümü, atık suyu arıtarak yeniden kullanma ihtiyacı gibi giderek daha da önemli hale gelmiştir. Evsel ve endüstriyel atık sular, çeşitli uygulamalarda su kirliliğinin başlıca nedenleridir. Endüstriyel atık su arıtımında iyi çalışan membranlar, atık suyu yeniden kullanmanın en etkili yollarından biridir. Bu çalışmada sıvı organik yarasa gübresi sektöründen alınmış bir atık suyun NF270 membranı kullanılarak çapraz akışlı arıtma prosesi ile arıtım işlemi incelenmiştir. Sıvı organik yarasa gübresi sektörüne ait bir atık su 2 farklı besleme sıcaklığı (25°C, 30°C) ve 3 farklı basınç (4 bar, 6 bar, 8 bar)'da çalışılarak numuneler elde edilmiş, sıcaklık ve basıncın renk giderimi, iletkenlik, bulanıklık giderim verimleri üzerine etkileri araştırılmıştır. 5, 15, 30, 45. dakikalarda alınan numunelerin iletkenlik, bulanıklık, renk giderimi, askıda katı madde miktarı ve akı değerleri hesaplanmış sonuçlar yorumlanmıştır. Yapılan deneyler sonucunda akı değerinin en yüksek kaydedildiği çalışma koşulu 49,6 (L/m2saat) akı ile 25°C ve 8 bar olarak belirlenmiştir. Renk giderimi verimi ise 30°C 8 bar'da %99,9 olarak kaydedilmiştir. 8 bar 30°C'de iletkenlik verimi %35,3, bulanıklık giderim verimi %99,2, askıda katı madde giderim verimi ise %99,9 olarak hesaplanmıştır. 8 bar 30°C iletkenlik, bulanıklık ve askıda katı madde giderim veriminin en yüksek görüldüğü çalışma koşulları olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water pollution worldwide occurs due to urbanization, industry and policies resulting from increasing human activities. With the increasing global population, the need for water has increased and wastewater recycling has become increasingly important, as has the need to purify and reuse wastewater. Domestic and industrial wastewater are the main causes of water pollution in various applications. Membranes that work well in industrial wastewater treatment are one of the most effective ways to reuse wastewater. In this study, the treatment process of a wastewater taken from the liquid organic bat guano sector using the NF270 membrane with a cross-flow treatment process was investigated. A wastewater belonging to the liquid organic bat guano sector was studied at 2 different feed temperatures (25°C, 30°C) and 3 different pressures (4 bar, 6 bar, 8 bar) and samples were obtained, and the effects of temperature and pressure on color removal, conductivity and turbidity removal efficiencies were investigated. The conductivity, turbidity, color removal, suspended solids and flux values of the samples taken at 5, 15, 30, 45 minutes were calculated and the results were interpreted. As a result of the experiments, the operating condition where the flux value was recorded as the highest was determined as 49.6 (L/m2hour) flux at 25°C and 8 bar. The color removal efficiency was recorded as 99.9% at 30°C and 8 bar. At 8 bar and 30°C, the conductivity efficiency was calculated as 35.3%, the turbidity removal efficiency was 99.2% and the suspended solids removal efficiency was 99.9%. 8 bar and 30°C was determined as the operating condition where the highest conductivity, turbidity and suspended solids removal efficiency was observed.