Z kuşağı fizyoterapi öğrencileri ve Y kuşağı fizyoterapistlerde yapay zekanın sağlık alanında kullanılmasına ilişkin sağlık okuryazarlığı ve kaygı düzeyi tespiti
Determination of health literacy and anxiety level in generation Z physiotherapy students and generation Y physiotherapists regarding the use of artificial intelligence in the field of health
  1. Tez No: 956900
  2. Yazar: DORUK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PİŞİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, Z kuşağı fizyoterapi öğrencileri ile Y kuşağı fizyoterapistlerinin yapay zekanın sağlıkta kullanımı ile ilgili okuryazarlığı ve kaygı düzeyleri açısından kuşaklar çerçevesinde karşılaştırmaktır. Araştırma, tanımlayıcı ve karşılaştırmalı bir anket modeli kullanılarak gerçekleştirildi ve toplam 559 katılımcıdan veri toplandı. Z kuşağı 2000 yılı ve sonrasında doğanlar, Y kuşağı ise 1981-1999 yılları arasında doğanlar olarak tanımlandı. Katılımcılar; demografik bilgiler, Yapay Zekâ Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ve Yapay Zekâ Kaygı Ölçeğini içeren bir Google Forms anketini doldurdular. Sonuçlarda, Y Kuşağı katılımcılarının YZ sağlık okuryazarlığı seviyesinin (p=0.0001; p0.05). Sonuç olarak, eğitim, yaş ve kuşak gibi değişkenler, sağlık hizmetlerinde YZ ile ilgili sağlık okuryazarlığı ve kaygıyı anlamak için çok önemlidir, ancak cinsiyet önemli bir faktör olarak bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare Generation Z physiotherapy students and Generation Y physiotherapists in terms of their literacy and anxiety levels regarding the use of artificial intelligence in health. The study was conducted using a descriptive and comparative survey model and data were collected from a total of 559 participants. Generation Z was defined as those born in 2000 and after, and Generation Y was defined as those born between 1981 and 1999. Participants completed a Google Forms questionnaire that included demographic information, the AI Health Literacy Scale and the AI Anxiety Scale. The results showed that Generation Y participants had significantly higher AI health literacy levels (p=0.0001; p0.05). In conclusion, variables such as education, age and generation are crucial for understanding health literacy and anxiety related to AI in healthcare, but gender was not found to be a significant factor.