Farklı ekollerde klasik bale eğitimi gören çocukların bir eğitim yılı boyunca fiziksel uygunluk parametrelerinin incelenmesi
One educational year follow up of children's physical fitness parameters receiving clasical ballet in two different methods
  1. Tez No: 956901
  2. Yazar: GÜLCE ERİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ARSLAN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Spor, Ballet and Dance, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında Vaganova ve RAD metodunda bale öğrenimi gören çocukların fiziksel uygunluk parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 31 kız bale dansçısı ve bale yapmamış ancak farklı sportif aktivitelere katılan 14 gönüllü kız çocuğu üzerinde 28 hafta süren deneysel ve prospektif bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Boy, vücut ağırlığı (VA), vücut yağ yüzdesi (VYY), bacak boyu uzunluğu (BBU), pasif turnout açısı (PTA) ve aktif turnout açısı (ATA) ölçülmüştür. Ayrıca, fonksiyonel hareket tarama testi (FHTT), Y-Denge testi (YDT), otur-uzan testi (OUT), el kavrama kuvveti testi (EKKT) ve durarak uzun atlama testi (DUAT) de yapılmıştır. İstatistiksel analiz için IBM SPSS 25.0 kullanılmış ve normal dağılıma uygunluğa çarpıklık-basıklık analizine göre karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the aim was to investigate the physical fitness parameters of children learning ballet in the Vaganova and RAD methods. An experimental and prospective study was conducted over 28 weeks on 31 girl ballet dancers and 14 volunteer girls who did not do ballet but participated in different sports activities. Height, body weight (BW), body fat percentage (BF%), leg length (LL), passive turnout angle (PTA), and active turnout angle (ATA) were measured. Additionally, functional movement screening test (FMST), Y-Balance test (YBT), sit and reach test (SRT), hand grip strength test (HGST), and standing long jump test (SLJT) were performed. IBM SPSS 25.0 was used for statistical analysis, and decisions were made based on the normal distribution suitability according to skewness-kurtosis analysis.