Türk müziğinde şeflik
Conducting in Türkish music
- Tez No: 956907
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
İnsan, tecrübe ettiği toplumsal olayları, sevinçleri, acıları, çeşitli duygu ve düşüncelerini, birbiriyle uyumlu ses ve söz kalıplarıyla anlatma yolunu tercih etmiştir. Müzik, insanın duygularına tercüman olan sanatsal bir faaliyet olmanın ötesinde bir çeşit anlam arayışı ve anlamlandırma çabasıdır. Tarih boyunca farklı şekillerde icra edilen müzik faaliyeti günümüzde farklı türlere ayrılmakla birlikte toplu halde kalabalık grupların birlikte icra ettiği bir şekle de dönüşmüştür. Bu durumda icrada ve yorumda birlik ve ahengi sağlamak için şef konumuna bir yöneticinin ortaya çıkmasını beraberinde getirmiştir. Topluluk şefinin, bu grubu yönetmesi ise onun varlığının önemini artırmıştır. Türk Müziği'nin, özellikle Cumhuriyet Dönemi batılılaşma hareketleriyle birlikte kendi yapısı içinde modernize edilmek istenmesi, şef figürü gibi öncülük etmiş insanları ön plana çıkartmıştır. Bu çalışmada öncelikli amaç Türk Müziği'ni icra eden topluluk şefinin, Batı tekniği ile arasındaki farklılıkları ön plana çıkarmak olmuştur. Bu bağlamda tecrübeleriyle Türk Müziği'ne katkı sağlayan şeflerin, Türk Müziği eğitiminde kompozisyon ve yöneticilik bölümleri açma isteği, bu doğrultuda temel ihtiyacın karşılanması konusundaki talepleri gibi önemli vurgular ele alınmıştır. Çalışmada, Türk Müziği'nde şeflik alanındaki çeşitli yönetim teknikleri incelenerek, bu teknikler arasındaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Şeflerin, sanatsal otoriteyi sağlama, disiplin, sürdürülebilirlik, pedagojik rehberlik yapma, repertuar ve müzikal birikimlerini yansıtma gibi konularda önemli sorumluluklar üstlendikleri tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, şefliğin kurumsallaşma sürecinde disiplin, sanatsal bütünlük ve müzikal yönetim açısından belirleyici bir figür ve aktör olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Humankind has consistently utilized harmonious combinations of sound and words to express its societal events, feelings of joy and grief, and a range of other emotions and ideas. The growing prevalence of music performed by large groups today has amplified the need for a conductor to serve as a leader, ensuring cohesion and discipline in both performance and interpretation. Especially with the Westernization movements of The Republican Era, the effort to modernize Turkish Music within its own framework gave rise to prominent individuals who acted as conductors and instructors. The main purpose of this research was to underscore the differences in technique between conductors who perform Turkish Music and those who follow Western conducting traditions. This study addresses significant points such as the desire of esteemed conductors and leaders, who have contributed to Turkish Music, to establish composition and conducting departments in Turkish Music education. It also covers the demand for meeting the fundamental needs in this regard. In this study, various conducting techniques within the field of Turkish Music were examined, and the distinctions between these techniques were identified. It has been determined that conductors undertake significant responsibilities, such as establishing artistic authority, maintaining discipline, providing pedagogical guidance, and reflecting their repertoire and musical knowledge. The findings indicate that the conductor is a decisive figure and agent in the institutionalization process of conducting, particularly in terms of discipline, artistic integrity, and musical direction.