Eczacılık fakültesi öğrencilerinin kolorektal kanser farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of colorectal cancer awareness of pharmacy faculty students
- Tez No: 956920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMER TECEN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kolorektal kanser (KRK), en yaygın teşhis edilen kanserlerden biridir ve risk faktörleri, semptomlar ve tarama yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak, erken teşhis için esastır. Çalışma, dördüncü ve beşinci sınıf eczacılık öğrencilerinin kolorektal kanser hakkındaki bilgilerini değerlendirerek, müfredatın düzenlenmesi ve toplum temelli eğitim girişimlerini geliştirmek amacıyla veri sağlamayı hedeflemektedir. Çalışma, 6 Ocak - 9 Mart 2025 tarihleri arasında Türkiye'nin 5 farklı eczacılık fakültesindeki öğrencilerin arasında çevrimiçi kesitsel bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya 532 öğrenci katılmıştır. Ortalama KRK risk faktörü puanı (± SD) 11,54 (± 3,58) idi. Öğrencilerin %85,2'si (n=453) riskler hakkında iyi bilgiye sahipti. Ortalama KRK semptom skoru (± SD) 4,39 (± 2,10) idi. Öğrencilerin %60,7'si (n=323) semptomlar hakkında yetersiz bilgiye sahip olduklarını bildirdi. Ortalama KRK tarama puanı 1,44 (± 0,70) idi. Öğrencilerin %93,2'si (n=496) tarama konusunda yetersiz bilgiye sahipti.“Kötü bir sonuç hakkında endişelenmek,”gaitada gizli kan testi (GGKT) ve kolonoskopi yaptırmanın birincil engeli olarak belirlenmiştir. GGKT için ikinci engel,“testin utanç verici olduğu düşüncesi”iken, kolonoskopi yaptırmanın ikinci engeli“işlemin acılı olacağı korkusu”ydu. Öğrencilerin yarısından fazlası (n=318, %59,8) KRK hakkındaki bilgiyi fakülte eğitimi sırasında edinmiş olup; bunu aile ve arkadaşlar (n=177, %33,3), sosyal medya (n=174, %32,7), kitaplar, dergiler ve broşürler (n=86, %16,1), televizyon veya radyo (n=75, %14,1) ve doktorlar (n=64, %12,0) takip etmektedir. Fakülteler; KRK farkındalığını artırmak amacıyla kurslar düzenlemeli, sosyal medya, televizyon ve broşür dağıtımı gibi diğer eğitim müdahalelerine daha fazla önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) represents the most commonly diagnosed malignancy, about its risk factors, symptoms, and screening methods essential for early detection and prevention. This study evaluated the knowledge of CRC among fourth- and fifth-year pharmacy students, with the goal of providing data to inform curriculum community-based educational initiatives. An online cross-sectional survey conducted among pharmacy students at five Turkish institutions who agreed to participate in the study from January 6 to March 9, 2025. The study involved 532 students. The average CRC risk factor score was 11.54 (± 3.58). In total, 85.2% (453) had good knowledge of risks. The mean CRC symptom score (± SD) was 4.39 (± 2.10). In all, 60.7% (323) reported poor knowledge of symptoms. The average CRC screening score was 1.44 (± 0.70). 93.2% (496) had poor knowledge of screening.“Worrying about a bad result”was identified as the primary barrier to performing an FOBT and colonoscopy. The second barrier to the FOBT was“the test was thought to be embarrassing,”while the second obstacle to receiving a colonoscopy“fear of the procedure being painful.”More than half of the students (318, 59.8%) had gotten information about CRC from their curriculum, followed by family and friends (177, 33.3%), social media (174, 32.7%), books, magazines, and brochures (86, 16.1%), television or radio (75, 14.1%), and doctors (64, 12.0%). Study showed that students' knowledge about CRC symptoms and screening was poor, knowledge about CRC risks was good.