Aile hekimliği polikliniğine başvuran yaşlı hastalarda disfaji ve malnütrisyon arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between dysphagia and malnutrition in elderly patients attending a family medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 956919
  2. Yazar: BAHAR AYDENİZ SELVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada; aile hekimliği polikliniğine başvuran yaşlı hastalarda disfaji ve malnütrisyon arasındaki ilişkinin araştırılması, sosyodemografik faktörlerin de bu konuda ne kadar etkili olduğunun gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma; tek merkezli, prospektif, kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir ve anket çalışması şeklinde uygulanmıştır. Çalışmaya 01.03.2025 ile 01.06.2025 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 65 yaş ve üzeri gönüllü bireyler dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterleri; çalışmaya katılmaya onam vermiş olmak, 65 yaş üzeri olmak ve sözel iletişim kuruyor olabilmek olarak belirlenmiştir. Dil hususunda iletişim sağlanamayan hastalar, yanıtların doğruluğunu etkileyecek ciddi nöropsikiyatrik hastalığı olanlar, demans tanısı almış olanlar, disfajiye neden olacak nöromuskuler hastalık tanısı olanlar ve anket sorularını eksik yanıtlamış olanlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmanın etik açıdan uygunluğu onaylanmış ve hastalardan anket öncesi çalışmaya gönüllü olarak katıldıklarına dair onam alınmıştır. Anket formu ve ölçekler, çalışmaya dahil edilen bireylere araştırmacı tarafından poliklinik ortamında sorulmuş ve yanıtlar araştırmacı tarafından forma işaretlenmiştir. Araştırmanın amaçlarına uygun verilerin elde edilmesi için katılımcılara; antropometrik ölçümler ve yüz yüze anket uygulanmasıyla yapılmıştır. Veriler katılımcıların demografik verilerini ve tanımlayıcı özelliklerini belirten dokuz soruluk anket; on sorudan oluşan“EAT-10 Tarama Testi”ile disfaji taraması, yedi sorudan oluşan“Mini Nutritional Assesment- Short Form Testi”ile nütrisyon taraması, dört adımdan oluşan“Mini Cog testi”ile kognitif değerlendirme, beşsorudan oluşan“SARC-F ”ile sarkopeni taraması, yürüme hızı değerlendirilmesi amacıyla 4 metre yürüme testi ve el dinamometresi ile el kavrama gücü testi vasıtasıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS ile analiz edilmiştir. İlk olarak tanımlayıcı istatistik değerlendirmeleri yapılmış ve veriler arasındaki ilişkilerin analiz edilmesi sağlanmıştır. Değişkenler tablolaştırılırken ortalama, standart sapma ve yüzde bilgilerine yer verilerek oluşturulmuştur. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında, One-way ANOVA testi, iki grup arası karşılaştırmalarında t testi kullanılmıştır. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise ki-kare testi kullanılmıştır. Analizlerde güven aralığı %95 anlamlı kabul edilerek 0.05'den küçük veriler istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the relationship between dysphagia and malnutrition in elderly patients applying to the family medicine outpatient clinic and to show how effective sociodemographic factors are in this regard. Materials and Methods: The research was conducted as a single-center, prospective, cross-sectional, and descriptive study, implemented in the form of a questionnaire. Voluntary individuals aged 65 and over who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between 01.03.2025 and 01.06.2025 were included in the study. Inclusion criteria were defined as providing informed consent to participate in the study, being over 65 years of age, and being able to communicate verbally. Patients who could not communicate due to language barriers, those with severe neuropsychiatric disorders that could affect the accuracy of responses, individuals diagnosed with dementia, those with neuromuscular diseases that could cause dysphagia, and those who gave incomplete responses to the questionnaire were excluded from the study. The ethical appropriateness of the study was approved, and informed consent was obtained from all patients before the administration of the questionnaire. The questionnaire and scales were administered by the researcher in the outpatient clinic setting, and responses were marked on the form by the researcher. In order to obtain data suitable for the objectives of the study, anthropometric measurements and face-to-face questionnaires were conducted with the participants. The data were collected using a nine-item questionnaire to determine the demographic and descriptive characteristics of the participants; the 10-item“EAT-10 Screening Test”for dysphagia screening; the 7-item“Mini Nutritional Assessment–Short Form”for nutritional screening; the 4-step“Mini-Cog Test”for cognitive assessment; the 5-item“SARC-F”for sarcopenia screening; the Four-Meter Walk Test to evaluate walking speed; and the Handgrip Strength Test using a hand dynamometer. The collected data were analyzed using SPSS. First, descriptive statistical evaluations were performed, and relationships between variables were analyzed. While tabulating the variables, means, standard deviations, and percentages were presented. For comparisons of quantitative data, One-way ANOVA was used for more than two groups and the t- test was used for comparisons between two groups. For qualitative data comparisons, the chi-square test was employed. A confidence interval of 95% was used for all analyses, and p-values below 0.05 were considered statistically significant.