Türkiye'nin, I. ve II. Dağlık Karabağ Savaşlarına yönelik politikalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Turkey's policies towards the first and second Nagorno-Karabakh Wars
- Tez No: 956921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Dağlık Karabağ meselesi, uzun yıllardan beri Azerbaycan Türkleri ile Ermeniler arasındaki köklü bir sorunu teşkil etmiştir. Sorunun asli muhatapları arasında 1991- 1994 ve 2020 yıllarında Dağlık Karabağ bölgesinde iki savaş meydana gelmiştir. Türkiye açısından gerek Ermenistan ve Azerbaycan'la ilişkiler özelinde gerekse bölgesel çıkarları ve ulusal güvenliği açısından Dağlık Karabağ meselesi, kritik bir öneme sahip olmuştur. Bu çalışma Türkiye'nin, I. ve II. Dağlık Karabağ Savaşlarına yönelik politikalarını neoklasik realizm bağlamında karşılaştırmalı bir şekilde incelemektedir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; neoklasik realizm teorisinin, realizm içerisindeki konumu ve analiz yöntemleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, Dağlık Karabağ meselesinin tarihsel boyutu dönemlere ayrılarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Türkiye'nin, I. Dağlık Karabağ Savaşına yönelik politikaları analiz edilmiştir. Dördüncü bölümdeyse; Türkiye'nin, II. Dağlık Karabağ Savaşındaki politikaları ve I. ve II. Dağlık Karabağ Savaşlarındaki dış politikasındaki süreklilikler ve değişimler mercek altına alınmıştır. Çalışmada nitel araştırma deseni ve doküman analizi yöntemi kullanılmış; bu kapsamda kitaplar, makaleler, raporlar, arşiv belgeleri ve internet siteleri gibi çeşitli kaynaklardan yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Türkiye'nin, I. Dağlık Karabağ Savaşına kıyasla II. Dağlık Karabağ Savaşında daha aktif, kararlı, tutarlı ve caydırıcı bir politika izlediği görülmüştür. Uluslararası sistemin kutup yapısındaki değişim, lider faktörü, Türkiye'nin askeri kapasitesindeki değişim gibi faktörler iki savaş bağlamındaki Türk dış politikasındaki farklılaşmayı teşkil etmiştir. Ermenistan'a yönelik güvenlik algısı ve tehdidi; Türk halkının, Azerbaycan devleti ve toplumuna yönelik desteği ise her iki savaş döneminde Türk dış politikasındaki süreklilikleri arz etmiştir.
Özet (Çeviri)
The Nagorno-Karabakh issue has long represented a deeply rooted conflict between the Azerbaijani Turks and Armenians. Two major wars broke out in the region first between 1991 and 1994, and again in 2020 between the primary actors involved. For Turkey, the Nagorno-Karabakh conflict has held critical significance, not only in the context of its bilateral relations with Armenia and Azerbaijan but also in terms of its broader regional interests and national security concerns. This study conducts a comparative analysis of Turkey's foreign policy approaches during the First and Second Nagorno-Karabakh Wars through the lens of neoclassical realism. The research is structured into four main sections. The first section introduces neoclassical realism, outlining its place within the broader realist tradition and its methodological framework. The second section provides a periodized historical overview of the Nagorno-Karabakh conflict. The third section explores Turkey's policy stance during the First Nagorno-Karabakh War. The final section examines Turkey's approach during the Second War, identifying both continuities and shifts in its foreign policy between the two conflicts. A qualitative research design and document analysis method were employed in this study, utilizing a wide range of sources including books, scholarly articles, reports, archival documents, and digital resources. The findings reveal that Turkey pursued a more proactive, resolute, coherent, and deterrence-oriented policy during the Second Nagorno-Karabakh War compared to the first. Factors such as the changing polarity of the international system, leadership dynamics, and developments in Turkey's military capabilities contributed to the evolution of its foreign policy approach. However, perceptions of threat posed by Armenia and the consistent support of the Turkish public for Azerbaijan remained enduring elements in both conflicts.