Havacılık sektörünün sosyo-ekonomik büyümeye katkıları- bir Aerotropolis örneği: İstanbul Havalimanı
The role of the aviation sector in socio-economic development: The case of Istanbul Airport as an Aerotropolis
- Tez No: 956933
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında, havacılık sektörünün sosyo-ekonomik katkıları, İstanbul Havalimanı örneği üzerinden Aerotropolis modeli çerçevesinde kapsamlı biçimde analiz edilmiştir. Çalışmada öncelikle dış ticaret, lojistik ve sürdürülebilir kalkınma literatürü incelenmiş, ardından havalimanlarının ekonomik ve mekânsal etkileri çok boyutlu olarak ele alınmıştır. İstanbul Havalimanı'nın, kısa sürede çevresinde oluşturduğu yeni kentsel yapı ve bölgesel ekonomik hareketlilik, Aerotropolis modelinin Türkiye'deki uygulanabilirliğini ortaya koymak açısından özgün bir örnek sunmaktadır. Tezin uygulama kısmında mekânsal analiz yöntemi kullanılarak İstanbul Havalimanı'nın fiziksel ve işlevsel özellikleri değerlendirilmiş; elde edilen veriler, havalimanının Aerotropolis kriterlerini büyük ölçüde karşıladığını göstermiştir. Ayrıca, modelin olgun bir örneği olan Amsterdam Schiphol Havalimanı ile karşılaştırmalı analiz yapılmış ve İstanbul Havalimanı'nın potansiyel gelişim alanları belirlenmiştir. Bulgular, havalimanı merkezli kentsel gelişme stratejilerinin sürdürülebilirlik ilkeleriyle uyumlu şekilde planlanması hâlinde, uzun vadeli ekonomik ve çevresel faydalar sağlayabileceğine işaret etmektedir. Bu çalışma, havacılık sektörünün mekânsal planlama ve ekonomik kalkınma politikalarındaki önemine yeni bir bakış açısı kazandırmakta; İstanbul Havalimanı özelinde Aerotropolis modelinin Türkiye'deki geçerliliğine ilişkin somut ve uygulamalı bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively analyzes the socio-economic contributions of the aviation sector through the case of Istanbul Airport within the framework of the Aerotropolis model. The study begins with an in-depth review of the literature on foreign trade, logistics, and sustainable development, followed by a multidimensional evaluation of the economic and spatial impacts of airports. The rapid development of the urban structure and regional economic activity around Istanbul Airport presents a unique example for assessing the applicability of the Aerotropolis model in Turkey. In the empirical section of the study, spatial analysis methods were used to evaluate the physical and functional characteristics of Istanbul Airport. The findings indicate that the airport largely meets the criteria of the Aerotropolis model. Moreover, a comparative analysis with Amsterdam Schiphol Airport—an advanced example of the model—was conducted, highlighting Istanbul Airport's potential areas for further development. The results emphasize that if airport-centered urban development strategies are planned in accordance with sustainability principles, they can provide significant long-term economic and environmental benefits. This study offers a new perspective on the role of the aviation sector in spatial planning and economic development policies, and provides concrete and practical evidence on the applicability of the Aerotropolis model in the context of Istanbul Airport.