İḥyâʾu ʿUlûmi'd-Dîn adlı eseri çerçevesinde Gazzâlî'nin fıkhî meselelerin ahlaki temellerine dair görüşleri
Al-Ghazālī's ethical foundations of jurisprudential matters in the framework of Iḥyāʾ ʿUlūm al-Dīn
  1. Tez No: 956957
  2. Yazar: LEYLA VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez çalışması,“İḥyâʾu ʿulûmi'd-dîn Adlı Eseri Çerçevesinde Gazzâlî'nin Fıkhî Meselelerin Ahlaki Temellerine Dair Görüşleri”başlığı altında, İmam Gazzâlî'nin İḥyâʾü ʿulûmi'd-dîn' deki fıkhî meseleleri ahlaki bir perspektiften ele alış biçimini incelemeyi amaçlamaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde İmam Gazzâlî'nin hayatı, medrese dönemi ve ilmî şahsiyeti ve yaşadığı dönemin ilmî, siyasî ve sosyal şartları değerlendirilmiş; özellikle onun ahlâk ve tasavvuf anlayışı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde İḥyâʾu ʿulûmi'd-dîn'in genel yapısı, sistematiği ve içerdiği konular hakkında bilgi verilmiş, ayrıca eserin İslâm ilim geleneğindeki yeri ve etkileri de ele alınmıştır. Son bölümde ise İḥyâʾda mevcut bazı fıkhî meseleler odaklı bir inceleme yapılmıştır. İbadetler (namaz, oruç, zekât, hac, tövbe), talâk ve aile hukuku, helâller ve haramlar gibi konular, İḥyâ'nın ilgili bölümleri esas alınarak detaylı şekilde incelenmiş; Gazzâlî'nin bu meseleleri ahlâk ve tasavvuf boyutuyla nasıl bütünleştirdiği ortaya konularak, karşılaştırmalı bir yöntem benimsenmiş ve Gazzâlî'nin kendine özgü yaklaşımı belirginleştirilmiştir. Sonuç olarak, Gazzâlî'nin fıkhî meselelerde ahlâk merkezli yaklaşımı ön plana çıkarılarak İslâm hukukuna derinlik kazandırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Al-Ghazâli's Views on the Moral Foundations of Fıqh Issues in the Context of His Work Iḥyâʾ Ulûm al-Din”, aims to examine how Imam al-Ghazâli addresses jurisprudential matters from a moral perspective in his renowned work“Iḥyâʾ ʿUlûm al-Din”. The study is divided into three chapters. The first chapter evaluates al-Ghazâli's life, his educational period, scholarly personality, and the intellectual, political, and social conditions of his era, with a particular focus on his understanding of ethics and Sufism. The second chapter provides an overview of the general structure, systematics, and content of Iḥyāʾ ʿUlūm al-Dīn, as well as its significance and influence within the Islamic scholarly tradition. The final chapter presents a focused analysis of selected jurisprudential topics within the Iḥyâ', including acts of worship (such as prayer, fasting, almsgiving, pilgrimage, and repentance), divorce and family law, and the halals and harams. These topics are examined in detail based on relevant sections of the work, highlighting how al-Ghazâli integrates ethical and Sufi dimensions into legal discussions. A comparative method is employed to elucidate al-Ghazâli's unique approach. To sum up, the study concludes that al-Ghazālī emphasizes a morality-centered perspective in legal matters, thereby adding significant depth to Islamic jurisprudence.