Gazâlî'ye göre insanı helake sürükleyen sebepler
Reasons lead the human being to destruction according to Al-Ghazali
  1. Tez No: 209966
  2. Yazar: CELAL BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAKTAR BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Religion, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
slâm dünyasının yetistirmis oldugu en önemli isimlerden birisi de Gazâlî'dir. Ansiklopedist diye bilinen çok yönlü düsünür tipinin en basarılı örneklerinden biri olan Gazâlî, çesitli alanlarda ortaya koymus oldugu çok sayıdaki eser ile slâm bilim ve düsünce tarihine önemli katkılar saglamıstır. Çile dolu halvet hayatının bir ürünü olan ?hyâ'üulûmi'd- Dîn? Gazâlî'nin en önemli eserleri arasında gösterilmektedir. Tezimizi, dört bölümden olusan bu eserin üçüncü bölümü olan ?Rub'u'l-Mühlikât? bölümü olusturmustur. Bu bölümde Gazâlî, insanı maddi ve manevi anlamda helake sürükleyen sebepleri son derece dirayetli bir sekilde psikolojik ve pedagojik tahliller yapmak suretiyle açıklamıstır. nsanın manevi yönü, yeme-içme ve cinsi arzuların kontrol altına alınması, dilin sebep oldugu afetler, gazap, kin ve haset, dünyanın anlamı ve önemi, cimrilik ve mal tutkusu, mevki tutkusu ve riya, kibir, kendini begenmislik ve gurur Din egitimi baglamında tez içinde ele alınan konulardandır. Gazâlî, temelde insanı helake sürükleyen hususların basında maddi anlamda dünya sevgisini, manevi anlamda ise kibir ve gururu saydı. Bu duyguların egitimi konusunda ise ilim ve amel karısımı bir metodu tavsiye etti. Tez içinde bunlar ayrıntılı bir sekilde ele alındı ve din egitiminin metotları çerçevesinde konular incelenmeye çalısıldı. Gazâlî'nin üzerinde durmadıgı ancak din egitimi açısından açıklanması gereken konular ise özellikle açıklanmaya çalısıldı.
Özet (Çeviri)
Al-Ghazali is one of the very important scholars in Islamic world. He contributed considerable to the Islamic history of science and thinking by his lots of work written on different matters. Ihyâu Ulûm ad-Dîn, product of very hard and suffering times in his life, shown as one of his very important writings, even first. Our thesis is formed with the third part of this book, i. e. Ihyâu Ulûm ad-Dîn, named Rub? al-Muhlikât. In this part, Al-Ghazali expressed the reasons lead the human being to destruction physically and spiritually, with doing psychological and pedagogical analyses skilfully. Those are some matters studied in this thesis at the context of religious education: Spiritual aspect of human being, to control of eating-drinking and sexual desires, destructions of the tongue, wrath, grudge and envy, meaning and importance of the world, miserliness, hypocrisy, arrogance and self-satisfaction. According to Al-Ghazali, there are affection for the world as physical, arrogance and vanity as spiritual at the top of the reasons lead the human being to destruction. He advices for the education of these feelings a method mixed with science (`ilm) and action (`amel). In the thesis these are examined in detail and studied within the frame of the religious education. The matters that Al-Ghazali doesn?t dwell upon are especially explained and clarified.