Li̇f katkili kerpi̇ç malzemeni̇n dayanımı ve deneysel araştırılması
Strength and experimental investigation of fiber reinforced mudbrick material
  1. Tez No: 956961
  2. Yazar: FATİH DAŞTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN SÜLEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, kerpicin yapı sektöründe kullanımını artırmaktır. Bu nedenle, kerpiç elemanlarının dayanıklılığını artırmak için killi toprakla birlikte su, kireç, alçı, küfeki tozu, nişasta, melas, mikro fiber, karbon fiber, agrega, hidrolik kireç ve seramik yünü gibi çeşitli malzemeler kullanılmıştır. Deneysel çalışmalarda, farklı karışımların killi toprakla etkileşimi ve mekanik dayanım üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneylerde killi toprak ile alçının güçlü yapışması sayesinde bu karışımın dayanıklılığı artmıştır. Su oranları değiştirilerek suyun dayanım üzerindeki etkileri gözlemlenmiş ve su miktarının artışının dayanıklılığı azalttığı belirlenmiştir. Alçı ve kireç yerine hidrolik kireç kullanıldığında, hidrolik kireç ile killi toprağın uyumsuzluğu nedeniyle toprağın ayrışarak dayanımın azaldığı gözlenmiştir. Küfeki tozu ve agrega eklenen karışımın dayanıklılığı artırdığı tespit edilmiştir. Numune boyutları büyütülmüş ve atık ürünler eklenmiş; bu atık katkıların da olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Ayrıca, şekil faktöründen kaynaklanan dayanım farklılıkları da kaydedilmiştir. Atık ürünlerin yoğunluğu artırıldığında; en yüksek basınç dayanımı karbon fiber katkılı karışımda elde edilmiştir. Son olarak, en yüksek dayanımı gösteren karbon fiber ve mikro fiber katkılı karışımlarla 10×10×50 cm boyutlarında kiriş numuneleri hazırlanmış ve eğilme dayanım testleri yapılmıştır. Sonuçlar, mikro fiber katkılı karışımın düşük yoğunluğuna rağmen, karbon fiberden daha yüksek eğilme dayanımı sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to increase the use of adobe in the construction industry. For this reason, various materials such as clay soil, water, lime, gypsum, pumice powder, starch, molasses, microfiber, carbon fiber, aggregate, hydraulic lime, and ceramic wool were used to increase the durability of adobe elements. In the experimental studies, the interaction of different mixtures with clay soil and their effects on mechanical strength were investigated. In the experiments, the strength of the mixture increased due to the strong adhesion between clay soil and gypsum. The effects of water on strength were observed by varying the water content, and it was determined that an increase in water content reduced strength. When hydraulic lime was used instead of gypsum and lime, it was observed that the soil separated due to the incompatibility between hydraulic lime and clay soil, resulting in reduced strength. It was found that the addition of fly ash and aggregate increased the strength of the mixture. Sample sizes were increased, and waste products were added; the positive effects of these waste additives were also observed. Additionally, strength differences caused by shape factors were recorded. When the density of waste products was increased, the highest compressive strength was achieved in the carbon fiber-reinforced mixture. Finally, beam samples of 10×10×50 cm dimensions were prepared using the carbon fiber and microfiber-reinforced mixtures that exhibited the highest strength, and bending strength tests were conducted. The results showed that, despite its low density, the microfiber-reinforced mixture provided higher bending strength than the carbon fiber mixture.