Başlıksız betonarme perdelerin karbon lifli polimer demetleri ile başlık bölgesi oluşturularak güçlendirilmesinin deneysel araştırılması
Experimental investigation on the seismic retrofitting of non-confined reinforced concrete shear walls by forming boundary elements using carbon fiber polymer ropes
  1. Tez No: 956962
  2. Yazar: HAKAN YİLMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN SÜLEV, DOÇ. DR. OĞUZ DÜĞENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Ülkemizin, dünyanın en yıkıcı depremlerini oluşturan aktif fay hareketliliği olan bir bölgede olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle gelişen teknolojik çalışmalar ve mühendislik çalışmaları sonucunda yönetmeliklerimiz sürekli güncellenerek yayımlanmaktadır. Bu duruma karşılık yapı stoğumuzu depremlere dayanıklı hale getirmemiz gerekliliğini göstermektedir. Bir çok araştırmacı mevcut yapıların güçlendirilmesi hususunda çalışmalarla ülkemizin gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedirler. Ülkemizde 1998 yılında yayımlanan yönetmelik ile betonarme perde duvarlarda başlık bölgesi oluşturulması sağlanmıştır. Ancak bu tarihten önce yapılmış yapılarda perdelerde başlık bölgesi olmadığından deprem kuvvetlerine karşı güçlendirilmesi gereklidir. Yapılan çalışmalar sonucu karbon elyaf ile perdelerin başlık bölgesine yapılan güçlendirmelerin süneklik kapasitesinde artış sağladığı ortaya konmuştur. Karbon kumaş demetlerin perdelerdeki başlık donatısı şekli verilerek sonradan dışardan uygulanabilir olması yeni bir güçlendirme metodu olarak kabul edilebilir. Bu yeni metoda başlık bölgesine açılan dişlerin kesitte azalmaya sebep olduğundan göreli kat ötelemelerin 0.008 seviyesine kadar rijitlikte azalmaya sebep olmuş ise de daha ileri ötelenmelerde karbon halatların ciddi rijitlik kazandırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is an indisputable fact that Turkey is located in a tectonically active region, which makes it highly vulnerable to some of the world's most destructive earthquakes. As a result, national seismic codes are regularly revised and improved in light of advances in engineering and technology. This ongoing risk highlights the urgent need to enhance the seismic performance of the existing building stock. Numerous researchers continue to contribute to this effort by developing and evaluating retrofitting methods for deficient structures. In 1998, a significant regulation was introduced in Turkey that mandated the inclusion of boundary elements in reinforced concrete shear walls. However, many structures constructed prior to this regulation lack such elements and therefore require seismic retrofitting to improve their resistance to earthquake-induced forces. Recent studies have demonstrated that the application of carbon fiber reinforcement to the boundary elements of shear walls significantly enhances their ductility. A novel retrofitting technique has been proposed, in which carbon fiber bundles are externally applied to the boundary elements of shear walls. Experimental observations indicate that the grooves opened in the boundary elements initially lead to a reduction in stiffness up to a story drift ratio of 0.008. Nevertheless, at higher drift levels, carbon fiber reinforcement contributes significantly to the structural stiffness, making this method a promising alternative for the seismic strengthening of existing structure elements.