Ürün termin süresinin hesaplanması için bir karar destek sistemi geliştirilmesi ve tarım makinaları üreten bir firmada uygulanması
Development of a decision support system for thecalculation of product lead time and its application in anagricultural machinery manufacturing company
  1. Tez No: 956973
  2. Yazar: FATMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TANSEL İÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüz çalışma koşullarında en değerli kaynaklardan biri zamandır. Müşteriler için en önemli unsurlardan biri ise çalıştıkları firmalardan edindikleri ürün ya da hizmet için almış termin süresi veya tarihini, olabildiğince hızlı ve doğru almaktır. Termin kavramı, hem iş süreçlerinin verimliliği açısından hem de planlama açısından oldukça önemli bir kavramdır. Termin bilgisinin doğru verilmesi, müşteri açısından üretim, sevkiyat ve stok yönetimini daha etkin yapmasını sağlarken firmanın da güvenilirliğini arttırır. Özellikle rekabetin yoğun, rakip firmaların fazla ve pazarın geniş olduğu tarım sektöründe, varlığını sürdürmek ve gelişmek isteyen firmalar için doğru termin bilgisi vermek ayrıcalık değil, zorunluluk haline gelmiştir. Zaman yönetimin kritik olduğu mevsimsel döngülerden etkilenen tarım sektörü bu bağlamda müşterilere hızlı ve doğru termin süresi vermek durumundadır. Çünkü tarım makinesinin çiftçi veya bayilere teslim süresi, ekim, hasat ve bakım gibi hayati faaliyetlerin zamanında gerçekleştirilmesini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle müşterilerine, güncel ve doğru termin tarihi vermek isteyen tarım makineleri üretici firmaları bu kapsamda çeşitli dijital takip sistemleri ve entegre sipariş altyapıları gibi uygulamalarda bulunmaktadır. Bu çalışmada termin tarihini hızlı ve güvenilir bir şekilde vermek için bir Karar Destek Sistemi geliştirilmiştir. Sipariş ve üretim yönetimi hesaplamalarında oldukça önemli olan Ekonomik Üretim Miktarı ve Ekonomik Sipariş Miktarı hesaplamaları yapılarak öncelikli olarak üretim ve sipariş yönetimi kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. Bunlara ek yapılan ROP hesaplamaları ile iş daha da kolaylaştırılmıştır. Termin tarihini belirleyen Excel tabanlı bir yazılım geliştirilmiştir. Excel VBA'da makro dili kullanılarak hazırlanan yazılım ile anlık olarak termin süresi ve tarihinin hesaplanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Time is one of the most valuable resources in today's working conditions. One of the most important elements for customers is to get the deadline or date for the product or service they receive from the companies they work with as fast and accurate as possible. The concept of deadline is a very important concept both in terms of the efficiency of business processes and in terms of planning. Providing accurate deadline information enables the customer to manage production, shipment and inventory management more effectively and increases the reliability of the company. Especially in the agricultural sector, where competition is intense, competitors are many and the market is large, providing accurate deadline information has become a necessity, not a privilege, for companies that want to survive and develop. In this context, the agricultural sector, which is affected by seasonal cycles where time management is critical, has to provide customers with fast and accurate deadlines. Because the delivery time of agricultural machinery to farmers or dealers directly affects the timely realization of vital activities such as planting, harvesting and maintenance. For this reason, agricultural machinery manufacturers who want to provide their customers with up-to-date and accurate deadlines use various digital tracking systems and integrated order infrastructures. In this study, a Decision Support System has been developed to give deadlines quickly and reliably. Economic Production Quantity and Economic Order Quantity calculations, which are very important in order and production management calculations, were made to control production and order management. In addition to these, the work has been made even easier with ROP calculations. An Excel-based software was developed to determine the deadline. With the software prepared using the macro language in Excel VBA, the deadline and date were calculated instantly.