The use of electrical stimulation to enhance wound healing
Yara iyileşmesini artırmak için elektrik simülasyonunun kullanımı
  1. Tez No: 956989
  2. Yazar: ZEYNEP GERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ ERGÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Cilt üç katmanlı yapısı ile vücudu çeşitli termal, kimyasal ve fizksel hasardan koruyan bedenin en büyük organıdır. Cilt yarası cildin normal yapısına ve işlevine verilen zarardır. Bu durum yerel ortamın değişmesine de yol açar. Cilt yaraları akut yaralanmalar ve kronik durumlar nedeniyle meydana gelebilir. Yara iyileşme süreci temelde koagülasyon, inflamasyon, proliferasyon ve yeniden modellenme fazı olarak dörde ayrılmıştır. Cildin normal iyileşme süreci sürekliliğinin ve doğru işlevinin yeniden sağlanması ile sonuçlanmalıdır. Fakat bazı yaralanmalar zamanında ve düzenli bir şekilde iyileşmeyebilir. Kronik yaraların temelinde nekroz, reaktif oksijen türlerinin artışı, anormal re-epitelizasyon, enfeksiyonlar devam eden iltihaplanma, bakteriyel kolonizasyon ve azalmış anjiyogenez yer alır. Yara iyileşmesini etkileyen yerel ve sistemik faktörler olarak iki ana kategoriye sınıflandırılan faktörlerden etkilenir. Bunlar beslenme, hipoksik stres, kronik hastalıklar ve enfeksiyon olarak sıralanabilir. Bunların içerisinden enfeksiyon dikkate alındığında cilt yarası meydana geldiğinde mikroorganizmaların cilt altındaki dokulara yayılım gösterdiği ve yara iyileşmesini geciktirdiği görülmektedir. Yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak için elektriksel uyarı uygulaması son zamanlarda umut verici bir yöntem olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca bakteriler üzerindeki etkinliği 30 yıl önce ilk kez Rowley tarafından denenmiş fakat optimizasyona yönelik çalışma kaydı bulunamamıştır. Bu çalışmada yara bölgesinde yoğunlukla bulunan Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, S.epidermidis ve Escherichia coli bakterileri üzerinde 3V, 5V, 8V ve 10V DC elektrik uygulaması yapılarak farklı sürelerde (0.30 sn, 1 dk, 2 dk, 5 dk) oluşan zon çapları incelendi. Katot ucunda zon çaplarının uygulama süresi ve voltaj miktarı arttıkça zon çapının arttığı görüldü. Anot ucunda ise sağlıklı bir sonuç elde edilemedi. Bununla birlikte yapılan FTIR sonucunda parmak izi bölgesinde ve CH₃, CH₂ bölgelerinde farklılıklar görüldü. Bu elektrik uygulamasının bakterinin hücre duvarına yaptığı etki üzerinde durmamız gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The skin is the body's largest organ, with a three-layered structure that protects it from various thermal, chemical, and physical damage. A skin wound is damage to the normal structure and function of the skin. This condition also leads to changes in the local environment. Skin wounds can occur due to acute injuries and chronic conditions. The wound healing process is fundamentally divided into four phases: coagulation, inflammation, proliferation, and remodeling. The normal healing process of the skin should result in the restoration of continuity and proper function. However, some injuries may not heal in a timely and regular manner. The underlying causes of chronic wounds include necrosis, an increase in reactive oxygen species, abnormal re-epithelialization, infections, ongoing inflammation, bacterial colonization, and reduced angiogenesis. They are affected by factors classified into two main categories: local and systemic factors that influence wound healing. These include nutrition, hypoxic stress, chronic diseases, and infections. Among these, when considering infection, it is observed that microorganisms proliferate beneath the skin when a skin wound occurs, delaying the healing process. The application of electrical stimulation has recently emerged as a promising method to accelerate the wound healing process. Additionally, its effectiveness on bacteria was first tested by Rowley 30 years ago, but no records of optimization studies have been found. At this point, we applied 3V, 5V, 8V, and 10V DC electricity on the bacteria commonly found in the wound area, namely Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, S. epidermidis, and Escherichia coli, examining the diameters of the zones formed at different durations (30 seconds, 1 minute, 2 minutes, 5 minutes). It was observed that as the application time and voltage increased at the cathode end, the zone diameter also increased. However, such a conclusive result could not be obtained at the anode end. Furthermore, differences were observed in the fingerprint region and the CH₃, CH₂ regions in the FTIR results. This indicates that we need to focus on the effect of this electrical application on the bacterial cell wall and cell membrane.