Gemilerin liman devlet denetimi (PSC) sonuçlarının analizi: Kocaeli liman örneği
Analysis of port state control (PSC) inspection results for ships: The case of Kocaeli port
- Tez No: 957074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN HİKMET ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Deniz taşımacılığı, küresel ticaretin temel taşıyıcı gücü olup, gemi denetimleri emniyetli taşımacılığın sağlanması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda, Liman Devleti Denetimi (PSC), yabancı bayraklı gemilerin uluslararası emniyet ve çevre standartlarına uygunluğunu değerlendiren bir gemi denetim türüdür. PSC denetimleri, gemi tipleri ve yaşlarına göre farklılık gösterebilir ve standart altı gemilerin tespit edilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Kocaeli limanlarında Akdeniz Mutabakat Zaptı (Med MoU) kapsamında gerçekleştirilen PSC denetim sonuçları analiz edilerek, hangi gemi tiplerinin ve yaşlarının daha yüksek risk taşıdığı belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında, istatistiksel analiz yöntemlerinden Varyans Analizi (ANOVA) kullanılarak gemi tipi ve yaşı ile eksiklik sayısı arasındaki ilişkiler incelenmiş; ayrıca, yüksek ve düşük risk grubundaki gemilerin denetim sıklığı ve eksiklik oranları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, 12 yaş ve üzeri gemilerin daha fazla eksiklik içerdiğini ve özellikle genel kargo gemilerinin daha sıkı denetim gerektirdiğini ortaya koymaktadır. Denetimlerin genel olarak etkili olduğu görülse de, süreçlerin daha da geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, gemi risk değerlendirme kriterlerinin güçlendirilmesi ve denetim aralıklarının gemi tipi ile yaşına göre yeniden düzenlenmesi önerilmektedir. Ayrıca, gemilerin denetimlere yönelik hazırlık süreçlerini iyileştirmesi, denetim etkinliğini artıracaktır. Bu çalışma, Türkiye'nin en büyük limanı olan Kocaeli özelinde gerçekleştirilmiş olması ve PSC denetimlerinin verimliliğini artırmaya yönelik öneriler sunması açısından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation serves as a fundamental driving force of global trade, and ship inspections play a crucial role in ensuring safe navigation. In this context, Port State Control (PSC) is a type of ship inspection that evaluates the compliance of foreignflagged vessels with international safety and environmental standards. PSC inspections may vary depending on the type and age of the ship and are intended to identify substandard vessels. In this study, PSC inspection results conducted under the Mediterranean Memorandum of Understanding (Med MoU) at Kocaeli ports were analyzed to determine which ship types and ages pose a higher risk. Within the scope of the study, the relationship between ship type, age, and the number of deficiencies was examined using the Variance Analysis (ANOVA) statistical analysis method. Additionally, the inspection frequency and deficiency rates of ships classified as highrisk and low-risk were evaluated. The findings indicate that ships aged 12 years and older tend to have more deficiencies and that general cargo ships, in particular, require stricter inspections. Although inspections are generally effective, it has been concluded that the processes should be further improved. In this regard, it is recommended to strengthen ship risk assessment criteria and to restructure inspection intervals according to ship type and age. Moreover, improving the preparedness of ships for inspections will enhance inspection effectiveness. This study contributes to the literature by focusing on Kocaeli, Turkey's largest port, and providing recommendations to enhance the effectiveness of PSC inspections.