Enoki mantarı flammulina velutipes yetiştiriciliğinde farklı substrat formülasyonlarının verim ve bazı kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different substrate formulations on yield and some quality characteristics in enoki mushroom flammulina velutipes cultivation
- Tez No: 957081
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÇÖMLEKÇİOĞLU, DR. MUSTAFA KEMAL SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, enoki mantarı (Flammulina velutipes) yetiştiriciliğinde farklı substratların verim, kalite ve üretim süreleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalında yürütülmüştür. Mantar yetiştiriciliği, atıkları değerli gıdaya dönüştüren bir teknoloji olarak kabul edilir. Mantar yetiştiriciliği, sürdürülebilir tarım ve atık yönetimi açısından önemli bir teknolojidir. Araştırmada, pamuk çırçır atığı, kavak talaşı, buğday kepeği ve kompost gibi yerel olarak temin edilebilen atıklar kullanılarak dokuz farklı substrat formülasyonu hazırlanmıştır. Substratların fizikokimyasal özellikleri (nem, pH, organik madde, C/N oranı) ile mantarın büyüme parametreleri (misel gelişim süresi, primordium oluşumu, verim, biyolojik etkinlik-BE, protein ve mineral içeriği) incelenmiştir. Sonuçlara göre; misel gelişim süresi pamuk çırçır atığı içeren substratlarda daha kısa (24-26 gün), talaş içerenlerde daha uzun (31-33 gün) olmuştur. Sonuçlara göre, %100 pamuk çırçır atığı ve %80 pamuk çırçır atığı + %20 buğday kepeği içeren substratlar en yüksek verim (sırasıyla 197.05 g/kg ve 185.74 g/kg) ve BE oranı (sırasıyla %69.27 ve %58.20) sağlamıştır. Ancak bu substratlarda protein içeriği (sırasıyla %20.95-27.58) nispeten düşük bulunmuştur. Buna karşılık, %80 talaş + %15 kepek + %5 selüloz içeren substrat en yüksek protein oranını (%52.85) sunmuş, ancak verim ve mantar ağırlığı açısından dezavantajlı olmuştur. Kompost bazlı substratlar ise misel gelişimini desteklememiştir. Mineral içerikleri açısından, talaş içeren substratlarda yetiştirilen mantarlar yüksek fosfor, potasyum ve mikro element seviyelerine sahip olmuştur. Mantarların mineral içerikleri substratlara göre değişiklik göstermiş, özellikle potasyum (27.581-39.761 mg/kg) ve fosfor (7.194-12.499 mg/kg) açısından zengin olduğu tespit edilmiştir. Çalışma, enoki yetiştiriciliğinde substrat seçiminin verim, kalite ve üretim süresini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Pamuk çırçır atığı gibi yerel kaynakların yüksek verim için uygun olduğu, ancak protein ve mineral içeriğini artırmak için substrat optimizasyonuna ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, sürdürülebilir mantar yetiştiriciliği ve tarımsal atıkların değerlendirilmesi açısından önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Eskisehir Osmangazi University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture to investigate the effects of different substrates on yield, quality and production times in enoki mushroom (Flammulina velutipes) cultivation. Mushroom cultivation is considered as a technology that transforms waste into valuable food. Mushroom cultivation is an important technology in terms of sustainable agriculture and waste management. In this study, nine different substrate formulations were prepared using locally available wastes such as cotton gin waste, poplar sawdust, wheat bran and compost. The physicochemical properties (moisture, pH, organic matter, C/N ratio) and growth parameters (mycelial growth duration, primordium formation, yield, biological efficiency-BE, protein and mineral content) of the substrates were investigated. According to the results, mycelial growth duration was shorter (24-26 days) in substrates containing cotton gin waste and longer (31-33 days) in those containing sawdust. Substrates containing 100% cotton gin waste and 80% cotton gin waste + 20% wheat bran gave the highest yield (197.05 g/kg and 185.74 g/kg, respectively) and BE (69.27% and 58.20%, respectively). However, protein content (20.95-27.58%, respectively) was relatively low in these substrates. In contrast, the substrate containing 80% sawdust + 15% bran + 5% cellulose offered the highest protein content (52.85%), but was disadvantageous in terms of yield and mushroom weight. Compost-based substrates did not favour mycelial growth. In terms of mineral contents, mushrooms grown on substrates containing sawdust had high levels of phosphorus, potassium and microelements. The mineral contents of the mushrooms varied according to the substrates, especially potassium (27.581-39.761 mg/kg) and phosphorus (7.194-12.499 mg/kg). The study revealed that substrate selection significantly affected yield, quality and production time in enoki cultivation. Local sources such as cotton gin waste were found to be suitable for high yields, but substrate optimisation was needed to increase protein and mineral content. These findings provide important contributions for sustainable mushroom cultivation and utilisation of agricultural wastes.