(Z) ve (E)-4-oksonon'2-enoik asit metil esteri ve (E)-4-oksonon-2-enoik asit'in yeni bir yöntemle sentezi
Synthesis of (Z) and (E)-4-oxo-non-2-enoic-acid methyl ester and synthesis of (E)-4-oxo-non-2-enoic-acid by a new method
- Tez No: 181501
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET MARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Anahtar Kelimeler: (E)-4-oksonon-2-enoik asit, (Z)-4-oksonon-2-enoik asit metilester .i, (E)-4-oxonon-2-enoic acid, (Z)-4-oxonon-2-enoic acid methyl ester .ii
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Antifungal, antibakteriyal, antiinflammatory ve benzeri birçok biyolojik aktiviteye sahip(E) ve (Z)-4-oksonon-2-enoik asit metil ester türevlerini sentezlemeyi amaçladık. Bununiçin 2-metoksi-furan bileşiğinden yola çıkılarak bu bileşiğin BuLi ile muamelesinitakiben pentil iyodürle olan reaksiyonundan yüksek bir verimle 2-metoksi-5-pentil-furan bileşiği sentezlendi. Bu bileşiğin fotooksijenasyonuyla ve akabinde dimetilsülfürle reaksiyonundan yüksek verimle tek ürün olarak (Z)-4-oksonon-2-enoik asitmetil ester türevi elde edildi. Bu esterin asidik ortamda metanol ile reaksiyonundan (E)-4-oksonon-2-enoik asit metil esteri sentezlendi. Gerek (E), gerekse (Z) esterin bazikortamda hidrolizi ile (E)-4-oksonon-2-enoik asit bileşiği sentezlendi.2006, 40 sayfa
Özet (Çeviri)
In this work, we aimed to synthesize (Z) and (E)-4-oxo-non-2-enoic acid derivativesthat have biologic activities such as antifungal, antibacterial, antiinflammatory, e.g.from the reaction of 2-methoxy-furan BuLi followed by treatment of with one iodo-pentane afforded was synthesized 2-methoxy-5-pentyl-furan with a good yield.Photooxygenation of 2-methoxy-5-pentyl-furan and then in situ reduction of oxygenatedproduct with Me2S gave methyl (Z)-4-oxo-non-2-enoate. Acid catalyzed treatment ofthe (Z)-ester with MeOH gave (E)-isomer of the compound. Hydrolysis of both twoester in a biphasic system afforded (E)-4-oxo-non-2-enoic acid.2006, 40 papers