18 yaş üstü futbolcularda kinesiobant ve atletik bant uygulamalarının statik ve dinamik denge üzerine etkisi
Effects of kinesiotape and athletic tape applications on static and dynamic balance in football players over 18 years of age
- Tez No: 957080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDEM CİĞERCİ, DOÇ. DR. MURAT TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı bantlama tekniklerinin futbolcularda statik denge üzerine olan kısa vadeli etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Futbolcuların oyun sırasında karşılaştıkları ani yön değiştirme, darbe alma ve tek ayak üzerinde denge sağlama gibi durumlar, statik dengenin optimal düzeyde olmasını gerektirmektedir. Çalışmada kinesiobant, atletik bant ve sham tape uygulamalarının denge performansına olan etkileri değerlendirilmiş; hangi yöntemin sporcu performansını daha fazla desteklediği araştırılmıştır. Bu doğrultuda deneysel yöntem benimsenmiş ve ön test–son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, yaşları 18 ile 25 arasında değişen ve düzenli olarak futbol oynayan 16 erkek sporcu oluşturmaktadır. Katılımcılar rastgele olarak üç gruba ayrılmıştır: kinesiobant grubu, atletik bant grubu ve sham tape grubu. Uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere iki ölçüm yapılmıştır. Statik denge düzeyini değerlendirmek amacıyla Stand Stork Testi ve Yıldız Denge Testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik testler tercih edilmiş, gruplar arası farklılıklar bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, kinesiobant ve atletik bant uygulamalarının statik dengeyi anlamlı düzeyde artırdığını ortaya koymuştur. Özellikle kinesiobant uygulamasının denge performansında daha belirgin iyileşmeler sağladığı belirlenmiştir. Buna karşılık sham tape uygulamasının istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı saptanmıştır. Araştırma sonuçları, dengeyi iyileştirmeye yönelik uygulamalarda hangi bantlama tekniğinin tercih edilmesi gerektiğine dair bilimsel bir temel sunmaktadır. Bu yönüyle çalışma, sporcu sağlığı ve performans gelişimi açısından önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine the short-term effects of different taping techniques on static balance in football players. Football performance requires optimal static balance, especially during sudden directional changes, single-leg support, and physical contact. In this context, the effects of kinesiotape, athletic tape, and sham tape on balance performance were evaluated to determine which method provides better support for athletic performance. The research adopted an experimental method using a pretest-posttest control group design. The sample consisted of 16 male athletes aged between 18 and 25 who regularly play football. Participants were randomly assigned into three groups: kinesiotape, athletic tape, and sham tape. Two measurements were taken, one before and one after the intervention. The Stand Stork Test and Star Excursion Balance Test were used to assess static balance. Data were analyzed using parametric tests; group differences were evaluated with independent samples t-tests and one-way ANOVA. The findings revealed that both kinesiotape and athletic tape applications significantly improved static balance levels. Kinesiotape in particular led to more prominent improvements in balance scores. In contrast, the sham tape application did not result in statistically significant changes. These results provide a scientific basis for selecting appropriate taping techniques in balance-focused applications. The study offers valuable contributions to athlete health and performance development by identifying effective methods for enhancing static balance.