Anason kokulu zufanın (agastache foeniculum (pursh) kuntze) morfolojik karakterizasyonu ve verim öğelerinin belirlenmesi
Morphological characterization of anis ysop (Agastache foeniculum (Pursh) Kuntze) and determination of yield components
  1. Tez No: 957083
  2. Yazar: RÜSTEM METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜMÜŞÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Agastache foeniculum (Prush) Kuntze Kuzey Amerika kökenli bir bitki olup, tıbbi amaçlı ve özellikle uzun çiçeklenme süresi nedeniyle arıcılar için önemli bir polen kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Ziraat Fakültesi Orhangazi Mahallesi ve İnönü, Kümbet, Akpınar Mahallesi olmak üzeri iki lokasyona deneme kurulmuştur. Bitkinin morfolojik özellikleri ve fenofaz dönemleri belirlenmiştir. Çiçeklenme ESOGÜ parsellerinde 10.07.-10.10.2024 tarihleri arasında ve K.Akpınar'da 01.08.-30.09.2024 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Orhangazi lokasyonunda ortalama değerler bitki boyunda 97,95 cm, dal sayısında 13,93 adet, çiçek uzunluğunda 9,24 cm, yaş herba veriminde 67,67 gr/bitki, yaş yaprak verimindeı 31,83 gr/bitki, yaş çiçek veriminde 8,76 gr/bitki, kuru herba veriminde 20,30 gr/bitki, kuru yaprak veriminde 10,03 gr/bitki, kuru çiçek veriminde 1,66 gr/bitki olarak bulunmuştur. Kümbet Akpınar'da ortalama değerler bitki boyunda 67,22 cm, dal sayısında 16,25 adet, çiçek uzunluğunda 7,77 cm, yaş herba veriminde 78,79 gr/bitki, yaş yaprak veriminde 26,14 gr/bitki, yaş çiçek veriminde 26,6 gr/bitki, kuru herba veriminde 32,33 gr/bitki, kuru yaprak veriminde 9,95 gr/bitki, kuru çiçek veriminde 8,24 gr/bitki olarak bulunmuştur. Çiçeklerin ortalama uçucu yağ oranı % 2,63, ortalama tohum sayısı 1261,65 adet/başak, bin dane ağırlığı 0,37 gr ve sabit yağ oranı. %29,97-%32,65 arasında çıkmıştır. Yapılan çimlenme testinde tohumların çimlenme oranı oda şartlarında %37, kontrollü şartlarında %73,75 oranında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Agastache foeniculum (Pursh) Kuntze is a plant native to North America and is used for medicinal purposes and especially as an important pollen source for beekeepers due to its long flowering period. In this study, trials were established in two locations: Eskişehir Osmangazi University (ESOGÜ) Faculty of Agriculture, Orhangazi and Kümbet Akpınar Eskişehir. The morphological characteristics and the phenological stages of the plant have been identified. Flowering occurred between July 10 and October 10, 2024 in the Faculty plots and between August 1 and September 30, 2024 in Kümbet Akpınar. At the Faculty of Agriculture, Orhangazi location, the average values were as follows: plant height 97.95 cm, number of branches 13.93, flower length 9.24 cm, fresh herbage yield 67.67 g/plant, fresh leaf yield 31.83 g/plant, fresh flower yield 8.76 g/plant, dry herbage yield 20.30 g/plant, dry leaf yield 10.03 g/plant, and dry flower yield 1.66 g/plant. The average values for Kümbet Akpınar were: plant height 67.22 cm, number of branches 16.25, flower length 7.77 cm, total fresh herbage 78.79 g/plant, fresh leaf weight 26.14 g/plant, fresh flower weight 26.6 g/plant, total dry herbage 32.33 g/plant, dry leaf weight 9.95 g/plant, and dry flower weight 8.24 g/plant.The average essential oil content of the flowers was 2.63%, the average numbe of seeds per spike was 1261.65, the thousand- seed weight was 0.37 g and the fixed oil content ranged between 29.97-33.07%. In the germination tests, seed germination rates were determined to be 37% under room conditions and 73.75% under controlled conditions.