Yem rengi, kokusu ve fiziksel formun etlik piliç civcivlerin ilk hafta performansına etkileri
The effects of feed color, odor and physical form on first week performance of broiler chicks
- Tez No: 797630
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ELİBOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında etlik piliçlerde kokulu, renkli ve farklı partikül boyutundaki yemlerin ilk hafta canlı ağırlığa (CA) ve hayvan başına yem tüketimlerine (HBYT) etkisini belirlemek amacıyla 8 deneme yürütülmüştür. Bu denemelerin 3 tanesi kokulu yem, 3 tanesi renkli yem ve 2 tanesi ise farklı partikül boyutundaki yemler ile ilgili yapılmıştır. 1. (lavanta, vanilya, kekik, sirke, nane, portakal, anason) ve 2. denemede (lavanta, vanilya, anason, çilek, kekik) civcivlere kokulu yemler verilmiştir. 3. deneme de ise kuluçkanın 16-19. günleri arasında yumurtalar kokulu su ile muamele edilmiştir. Kuluçka işlemi sonrasında elde edilen civcivlere 24 saat aydınlık ve karanlık ortamda kokulu yemler verilmiştir. 4. ve 6. denemede yeşil, kırmızı ve sarı renkli yemler kullanılırken, 5. denemede yeşil, kırmızı, sarı ve mor renkli yemler kullanılmıştır. 7. denemede 3 farklı partikül boyutlu yem (kontrol, iri, ince), 8. denemede ise 4 farklı partikül boyutlu yem (kontrol, orta, iri, ince) kullanılmıştır. 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 8 experiments were conducted to determine the effect of odored, colored and different particle size feeds on live weight (LW) and feed consumption per animal (FCPA) in broiler chickens in the first week. Three of these trials were made with odored feed, 3 with colored feed and 2 with different particle size feeds. In the 1st (lavender, vanilla, thyme, vinegar, mint, orange, anise) and 2nd trial (lavender, vanilla, anise, strawberry, thyme) the chicks were given odored feeds. In the third experiment, the eggs were treated with odored water between 16-19 days of incubation. The chicks obtained after the incubation process were given odored feeds for 24 hours in a light and dark environment. Green, red and yellow feeds were used in the 4th and 6th trials, while green, red, yellow and purple feeds were used in the 5th trial. In the 7th trial, 3 different particle size feeds (control, coarse, fine) were used, and in the 8th trial, 4 different particle size feeds (control, medium, coarse, fine) were used.