Amatör futbolcuların fair-play sergileme davranışları ve sportif ahlaktan uzaklaşma eğilimlerinin incelenmesi
An investigation of amateur football players' fair play behaviors and tendencies to move away from sporting ethics
- Tez No: 957086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN KILIÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, amatör futbolcuların fair-play davranışları ile sportif ahlaktan uzaklaşma eğilimlerini incelemektedir. Futbolcuların sosyal normlara uyum, kurallara saygı ve ahlaki tutumları, yaş, gelir düzeyi, futbol oynama süresi, oyun pozisyonu gibi demografik değişkenler ve VAR teknolojisi, fair-play'den ödün verme gibi çevresel faktörler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, İstanbul'daki amatör futbol kulüplerinde yer alan 738 futbolcudan oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde, geçerliliği kanıtlanmış ölçekler kullanılmış, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analizi gibi istatistiksel teknikler uygulanmıştır. Korelasyon analizleri, sporda ahlaktan uzaklaşma ile sosyal normlara uyum, kurallara saygı, sporda sorumluluklara bağlılık ve rakibe saygı arasında anlamlı negatif ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgu, etik değerlere bağlılığın ahlaktan uzaklaşmayı azalttığını göstermektedir. Bağımsız değişkenler açısından, 25 yaş üstü futbolcuların etik değerlere daha fazla bağlılık gösterdiği, asgari ücret altı futbolcuların sosyal normlara daha fazla uyduğu, ancak diğer boyutlarda anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir. Orta düzeyde futbol deneyimi olanların (4-6 yıl), sosyal normlara uyum ve rakibe saygı puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Savunma oyuncuları sosyal normlara uyum ve kurallara saygı açısından en olumlu tutumları sergilerken, kaleciler bazı boyutlarda daha düşük puanlar almıştır. VAR'ı destekleyen futbolcuların kurallara daha fazla bağlılık gösterdiği, eleştirel yaklaşan futbolcuların ise ahlaktan uzaklaşma eğilimlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Fair-play'den ödün veren futbolcular, sosyal normlara uyum, kurallara saygı ve rakibe saygı boyutlarında daha düşük; sporda ahlaktan uzaklaşma boyutunda ise daha yüksek puan almıştır. Genel olarak, bulgular sporda etik davranışların bireylerin demografik özellikleri, sportif deneyimleri ve fair-play'e yaklaşımlarından güçlü şekilde etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines amateur football players' fair-play behaviors and their tendency to distance themselves from sports ethics. The ethical attitudes of football players, including adherence to social norms, respect for rules, and moral values, were evaluated within the framework of demographic factors such as age, income level, playing experience, and playing position, as well as environmental factors such as VAR technology and attitudes towards compromising fair play. The sample consists of 738 football players from amateur football clubs in Istanbul. Validated scales were used for data collection, and statistical techniques such as the independent samples t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis were applied. Correlation analyses revealed significant negative relationships between distancing from sports ethics and adherence to social norms, respect for rules, commitment to responsibilities in sports, and respect for opponents. This finding indicates that adherence to ethical values reduces the tendency to deviate from sports ethics. Regarding independent variables, it was found that players over the age of 25 exhibited greater adherence to ethical values, and players with an income below the minimum wage showed greater adherence to social norms, while no significant differences were observed in other dimensions. Players with a moderate level of football experience (4-6 years) scored higher in adherence to social norms and respect for opponents. Defensive players demonstrated the most positive attitudes toward social norms and respect for rules, whereas goalkeepers scored lower in some dimensions. Players who supported VAR showed greater adherence to rules, whereas those with a critical stance toward VAR exhibited a higher tendency to distance themselves from sports ethics. Additionally, players willing to compromise fair play scored lower in adherence to social norms, respect for rules, and respect for opponents, while scoring higher in distancing from sports ethics. Overall, the findings suggest that ethical behaviors in sports are significantly influenced by demographic characteristics, playing experience, and attitudes toward fair play.