Designing a participatory learning environment to foster mathematics teacher agency: From dilemmas to collective action
Matematik öğretmeni aktörlüğünü teşvik etmek i̇çin katilimci bir öğrenmeortami tasarlamak: İkilemlerden ortak eyleme
- Tez No: 957085
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLER ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Günümüzde matematik eğitimi reformları, öğretmenlerden öğrencilerin iddialı ve adil öğrenmelerine duyarlı öğretim pratikleri geliştirmelerini talep etmekte; bu da öğretmenleri öğrenmenin etkin öznesi olarak konumlandıran mesleki gelişim (MG) modellerine ihtiyaç doğurmaktadır. Çalışma, öğretmenlerin mesleki öğrenmelerinde aktörlük geliştirmelerini destekleyen bir öğrenme ortamı tasarlayarak yanıt vermektedir. Katılımcı Matematik Öğretmeni Öğrenme Ortamı (PMTLE), tasarım araştırması yöntemiyle geliştirilmiş ve Türkiye'de bir MG organizasyonuna bağlı hizmet içi matematik öğretmenleriyle uygulanmıştır. Biçimlendirici müdahale ve sosyokültürel kuram perspektifinden aktörlük kavramsallaştırmalarına dayanarak geliştirilen PMTLE, öğretmenlerin ortak sorunları tanımlayıp analiz etmelerini ve özgün mesleki öğrenme etkinlikleri tasarlamalarını desteklemiştir. Nitel veri analizi, öğretmen aktörlüğünün oluşumunu incelemek ve tasarım unsurlarının süreci nasıl destekleyip engellediğini anlamak için Vasilyuk'un yaşantılama kuramı ile Bateson'un Öğrenme III kuramını kullanmıştır. Analiz, öğretmenlerin bireysel düzeyde içsel çatışmalarını açığa çıkardığını, MG ihtiyaçlarına dair bakış açılarını genişlettiğini, kolektif etkinliklere kişisel anlamlar yükleyip katılım için eğilim geliştirdiğini göstermiştir. Kolektif düzeyde ise sorunlarının ardındaki sistemsel çelişkileri tanımlayarak özgün mesleki öğrenme etkinlikleri tasarlayıp uygulamışlardır. Katılımcı temelli yansıtma ve duyarlı kolaylaştırıcılık öğretmenlerin etkin katılımını sağlamıştır. Çalışma, öğretmen aktörlüğünü teşvik eden, kuramsal ve ampirik destekli katılımcı bir MG modeli önermekte ve ilkeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent mathematics education reforms demand teachers develop responsive practice for students' ambitious and equitable learning, calling for professional development (PD) models that position teachers as active agents of their own learning. This study responds to this call by designing a participatory learning environment that supports teachers' agency in professional learning. The Participatory Mathematics Teacher Learning Environment (PMTLE) was developed through a design research study and implemented with in-service mathematics teachers affiliated with a PD organization in Turkey. Informed by formative interventions method and conceptualizations of agency from sociocultural theory perspective, PMTLE supported teachers in identifying and analyzing shared problems and co-designing novel professional learning activities. Qualitative analysis employed Vasilyuk's theory of experiencing and Bateson's theory of Learning III to examine agency formation and explore how design elements supported or hindered it. Findings indicate that individually, teachers surfaced internal conflicts, expanded perspectives on PD needs, attributed personal meaning to collective activities, and developed personal disposition to engage in them. Collectively, they identified systemic contradictions underlying their problems and co-constructed and enacted novel professional learning activities in response. Design features, such as participant-driven reflection and responsive facilitation, enabled teachers' active participation. This study proposes a theoretically grounded, empirically supported participatory PD model that promotes teacher agency and offers principles for design.