Yağmurlama sulama sistemlerinde su dağılımı ile tasarım kriterleri arasındaki ilişki
Relationship between water distribution uniformity and design criteria in sprinkler irrigation systems
  1. Tez No: 95709
  2. Yazar: İLKNUR KUTLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAĞMURLAMA SULAMA SİSTEMLERİNDE SU DAĞILIMI İLE TASARIM KRİTERLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİ İlknur KUTLAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. M.Ali TOKGÖZ Prof.Dr. Osman YILDIRIM Doç.Dr. Semih YAZGAN Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde, 1000 s 1000 m boyutlarındaki (1000 da) bir model alanda alternatif yağmurlama sulama sistemleri ve değişik bitkiler için sistem unsurları boyutlandırılmış, maliyet analizleri yapılmış, eş su dağılım düzeyleri elde edilmiş ve yağmurlama sistemlerinde birim alana düşen yıllık toplam masraflar ile verim değerleri karşılaştırılarak mevcut durumda kullanılan projeleme kriterlerinin geçerliliği araştırılmıştır. Sonuçta, en ekonomik çözümün, başlık tertip aralıklarına ve lateral boyunca debi dağılımına ait eş su dağılım düzeylerine bağlı olmadığı, projelemenin alternatif sistem tertiplerinde ve farklı bitkilerde ekonomik analizlere göre yapılması gerektiği bulunmuştur. Bunun yanında, yağmurlama sulama sistemlerinde, başlık tertip aralıktan, lateral boru uzunluğu arttıkça ve lateral boru çapı azaldıkça, sistem maliyetinin düştüğü, ayrıca eş su dağılım düzeyi düştükçe verimde de azalma olduğu belirlenmiştir. 2000, 66 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Yağmurlama sulama, eş su dağılım düzeyi, su-verim ilişkileri, sistem maliyeti, sistem projelenmesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis RELATIONSHIP BETWEEN WATER DISTRIBUTION UNIFORMITY AND DESIGN CRITERIA IN SPRINKLER IRRIGATION SYSTEMS İlknur KUTLAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof.Dr. M.AH TOKGÖZ Prof.Dr. Osman YILDIRIM AssocProf.Dr. Semih YAZGAN In this study, the alternative sprinkler irrigation systems for different crops were planned and designed in 1000 da (1000 x 1000 m) of a model area considered in the Research and Application Farm of Faculty of Agriculture, University of Ankara. In these systems, cost analysis, water distributions uniformities, annual total costs, and crop yields were determined. Validity of the existing design criteria of sprinkler irrigation systems was investigated by comparing the obtained values. As a result, it was found that the most economical solution was not depend on the water distribution uniformity, system design should be done by considering alternative system layouts and crop characteristics. In addition to system cost decreased when sprinkler spacings and lateral lengths were larger, or lateral pipe diameter were lower. Crop yields decreased due to poor water distribution uniformity. 2000, 66 page KEY WORDS: Sprinkler irrigation, water distribution uniformity, yield response to water, system cost, system design.