Katılarda elektronik enerji bandları
Electronic energy bands in solids
  1. Tez No: 95710
  2. Yazar: TÜLİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. D. MEHMET ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KATILARDA ELEKTRONİK ENERJİ BANDLARI Tülin YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. D. Mehmet ZENGİN Bu çalışma katıların elektronik enerji bandlannın hesaplama yöntemlerini tanıtmaya yöneliktir. Bu amaçla enerji bandlannın hesaplanmasında kullanılan yöntemler temel bağmtılanyla ayn ayrı incelenmiştir. APW ve LMTO yöntemleriyle yüz merkezli kübik örgü (fcc) bakır ve hacim merkezli kübik örgü (bcc) krom metalleri için enerji bandlan teorik olarak incelenmiştir. Diğer araştırmacıların temel bağıntılardan elde ettikleri enerji band eğrileri karşılaştırılmış ve birbirleriyle uyumlu oldukları görülmüştür. Ayrıca. Sezyum atomunun LMTO yöntemi kullanılarak değişik k değerlerine göre enerji değerleri hesaplanmış ve bir grafikte gösterilmiştir. 2000. 62 sayfa. ANAHTAR KELİMELER: Enerji bandı. LCAO yöntemi. OPW yöntemi, APW yöntemi. LMTO yöntemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis ELECTRONIC ENERGY BANDS IN SOLIDS Tülin YILMAZ Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Prof. Dr. D. Mehmet ZENGİN The present work has been intented to give the description of calculation methods for electronic energy band in solids. For this purpose the calculation methods for electronic energy bands have been examined including basic expressions. APW and LMTO methods for the energy bands of copper in the face-centred cubic lattice (fee) and of chromium metal in the body-centred cubic lattice (bec) have been theoretically investigated. The band curves obtained from theoretical expressions by other researchers have been compared and seen to be in good agreement with each other. In addition, energy values of Cesium atoms have been calculated using LMTO method for different k values and shown on a graph. 2000. 62 pages. Ke> Words: Energy band. LCAO method. OPW method. APW method. LMTO method.