10-11 yaş grubu çocuklara uygulanan eğitsel oyun programlarının seçilmiş antropometrik özellikler ile motor parametreler üzerine etkisinin incelemesi
The examination of the effects of educational game programs applied to children aged 10–11 on selected anthropometric characteristics and motor parameters
- Tez No: 957096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, 10-11 yaş grubu çocuklara uygulanan eğitsel oyun programlarının seçilmiş antropometrik özellikler ile motor parametreler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma grubunu 10-11 yaş arası erkek çocuklar oluşturmaktadır. Çalışmaya araştırma grubu (n=20) ve kontrol grubu (n=20) olmak üzere toplamda 40 erkek öğrenci katılmıştır. Araştırma grubuna, beden eğitimi derslerine ek olarak 8 hafta boyunca haftada 2 gün, 120 dakika süreyle eğitsel oyun programı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise rutin beden eğitimi derslerine devam etmiştir. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu tam deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. Verilerin analizinde 2x2 ANOVA kullanılmış ve göğüs çevresi (p=.03), abdominal çevre (p=.00) ve kalça çevresi (p=.00) ölçümlerinde zamana ve gruba bağlı olarak istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p 0.14). Motorik özelliklerde ise el-göz koordinasyonu (p=.00), 20 metre sürat (p=.00), dikey sıçrama (p=.04) ve mekik testi (p=.00) sonuçlarında anlamlı gelişmeler tespit edilmiştir. Elde edilen etki büyüklüğü değerleri Cohen's f > .40 olup, bu değerler büyük etki düzeyine karşılık gelmektedir (Cohen's sınıflandırmasına göre: f = 0.10 küçük, f = 0.25 orta, f = 0.40 ve üzeri büyük etki). Bu bulgular, eğitsel oyunların kas gücü, sürat, dayanıklılık ve koordinasyon gelişimine anlamlı ve güçlü katkılar sağladığını göstermektedir. Kontrol grubunda anlamlı bir gelişim gözlemlenmemiştir. Bu bulgular, eğitsel oyunların kas gücü, sürat, dayanıklılık ve koordinasyon gelişimine katkı sağladığını göstermektedir. Kontrol grubunda anlamlı bir gelişim gözlemlenmemiştir. Eğitsel oyun temelli uygulamaların çocukların fiziksel uygunluklarını artırmada etkili olduğu; ancak çeviklik, denge gibi bazı becerilerin gelişimi için daha uzun süreli ve hedefe yönelik programlara ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of educational game programs applied to children aged 10–11 on selected anthropometric characteristics and motor parameters. The research group consisted of boys aged between 10 and 11. A total of 40 male students participated in the study, divided into a research group (n=20) and a control group (n=20). The research group received an educational game program in addition to their physical education classes for 8 weeks, 2 days a week, for 120 minutes each session. The control group continued with their regular physical education classes. The study was conducted using a pretest-posttest control group true experimental design. A 2x2 ANOVA was used in the data analysis, and statistically significant differences were found in chest circumference (p=.03), abdominal circumference (p=.00), and hip circumference (p=.00) depending on time and group (p 0.14). Regarding motor skills, significant improvements were observed in hand-eye coordination (p=.00), 20-meter sprint (p=.00), vertical jump (p=.04), and sit-up test (p=.00). The obtained effect size values were greater than Cohen's f > .40, indicating a large effect size (according to Cohen's classification: f = 0.10 small, f = 0.25 medium, f = 0.40 and above large effect). These findings indicate that educational games make significant and strong contributions to the development of muscle strength, speed, endurance, and coordination. No significant improvement was observed in the control group. It was also determined that educational game-based practices are effective in improving children's physical fitness; however, the development of certain skills such as agility and balance may require longer-term and more targeted programs.