Hassas tarım tekniklerinin bahçe bitkilerinde uygulanabilirliğinin belirlenmesi: Kiraz örneği
Determination of the applicability of precision agriculturetechniques in horticulture: The case of sweet cherry
  1. Tez No: 957130
  2. Yazar: MUHAMMED HALİL KOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ BAYRAMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, kiraz bitkisi üzerinde fertigasyon yöntemi ile değişken oranlı sulama ve gübreleme uygulamalarının verim, kalite ve girdi kullanım etkinliği üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla, 2023 ve 2024 üretim sezonlarında Manisa ili sınırlarında yürütülmüştür. Çalışma alanı, Gediz Havzası içerisinde yer alan ve iklim değişikliği ile birlikte artan su kıtlığı riski nedeniyle tarımsal su yönetimi açısından öncelikli bölgelerden biri olarak kabul edilen bir konumda yer almaktadır. Çalışma kapsamında, arşiv NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) verileri dayalı olarak üç farklı yönetim zonu belirlenmiş; VR1 ve VR2 zonlarına değişken oranlı uygulamalar, UR zonuna ise üreticinin kendi yönetim şekline uygun olarak tekdüze uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, 2023 yılında UR'ye kıyasla VR1 zonunda azot (N) kullanımında %24,6, fosforda (P) %24,8 ve potasyumda (K) %33,3 oranında tasarruf sağlanırken; VR2 zonunda ise bu oranlar sırasıyla %11,9, %17,4 ve %18,2 olarak belirlenmiştir. 2024 yılında benzer eğilimler görülmüş; VR1'de azot, fosfor ve potasyum kullanımları sırasıyla %24,2, %22,6 ve %19 oranında, VR2'de ise %15,1, %11,5 ve %10,3 oranında azalma olduğu belirlenmiştir. Sulama suyu kullanımında ise 2023 yılına kıyasla UR'ye göre VR1 zonunda %49,4 ve VR2 zonunda %35,3; 2024 yılında ise sırasıyla %36,1 ve %24,8 oranlarında azalma sağlanmıştır. Yapılan uygulamalar arasında, ürün verimi ve meyve kalite parametrelerinde zonlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05). Sonuç olarak, bu çalışma fertigasyon yöntemi ile değişken oranlı sulama ve gübreleme uygulamalarının, ürün verim ve kalitesini koruyarak girdi kullanımını azaltabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Manisa province in the 2023 and 2024 production seasons to determine the effects of variable rate irrigation and fertilization applications on yield, quality and input use efficiency of cherry plants by fertigation method. The study area is located in the Gediz Basin, which is considered as one of the priority regions for agricultural water management due to the increasing risk of water scarcity with climate change. Within the scope of the study, three different management zones were determined based on archival NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) data; variable rate applications were applied to VR1 and VR2 zones, and uniform applications were applied to the UR zone in accordance with the producer's own management style. According to the results obtained, in 2023, compared to UR, 24.6% savings in nitrogen (N), 24.8% savings in phosphorus (P) and 33.3% savings in potassium (K) were achieved in the VR1 zone, while in the VR2 zone these rates were 11.9%, 17.4% and 18.2%, respectively. In 2024, similar trends were maintained; nitrogen, phosphorus and potassium use were reduced by 24.2%, 22.6% and 19% in VR1, and by 15.1%, 11.5% and 10.3% in VR2, respectively. Irrigation water use was reduced by 49.4% in VR1 zone and 35.3% in VR2 zone in 2023 and by 36.1% and 24.8% in 2024, respectively, compared to UR. Despite all these savings, there was no statistically significant difference in yield and fruit quality parameters between the zones (p>0.05). In conclusion, this study showed that variable rate irrigation and fertilization applications with fertigation method can reduce input use while maintaining crop yield and quality.