Bakır içeriğinin kriyojenik işlem görmüş, östemperli küresel dökme demir(ADI) mikro yapısı ve mekanik özelliklerine etkisi
Effect of copper content on the microstructure and mechanical properties of cryogenically treated austempered ductile iron(ADI)
- Tez No: 957131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE MEHMET AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Östemperlenmiş Küresel Dökme Demir (ADI), yüksek mukavemet ve aşınma direnci gerektiren uygulamalarda yaygın olarak kullanılan çok yönlü bir malzemedir. ADI, sertlik, tokluk ve aşınma direnci gibi mekanik özelliklerin mükemmel bir kombinasyonunu sunar. Bu özellikler, kimyasal bileşim ve ısıl işlem süreçleriyle özelleştirilebilir. Bu çalışmada, farklı bakır içeriklerinin ADI' nın sertlik, aşınma direnci, darbe tokluğu ve mikro yapısı üzerindeki etkileri çeşitli ısıl işlem süreçleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Örnekler, uygulanan ısıl işlem türüne göre üç gruba ayrılmıştır: Grup A, dökümden çıktığı haliyle (as-cast) numuneleri içerirken, Grup B, östemperleme ve derin kriyojenik işlem uygulanmış numuneleri; Grup C ise östemperleme, ardından kriyojenik işlem ve temperleme uygulanmış numuneleri içermektedir. Östemperleme işlemi, numunelerin ısıtılarak östenitleştirilmesi, ardından tuz banyosuna daldırılarak hızlı soğutulması ve 2 saat bekletilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Mikroyapı analizi optik mikroskop ve X-ışını kırınımı tekniği kullanılarak yapılmıştır. Bakır ilavesinin sertlik, tokluk ve tribolojik davranışlar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuçlar, bakır ilavesinin sertliği ve aşınma direncini önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Östemperleme, östenitin beynite dönüşümünü teşvik ederek bu özellikleri daha da geliştirmiştir. Kriyojenik işlem, aşınma direncini yüzde 15–20 oranında artıran ek martensitik dönüşümleri kolaylaştırmıştır. Bununla birlikte, sertlikte sınırlı bir artışa (2–3 HRC) neden olurken, temperleme, gevrekliği azaltarak tokluğu artırmış ve sertlikte hafif bir azalma (yüzde 2-9) sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Austempered Ductile Iron (ADI) is a versatile material widely used in applications requiring high strength and wear resistance. ADI offers an excellent combination of mechanical properties, such as hardness, toughness, and wear resistance. These properties can be tailored through chemical composition and heat treatment processes. In this study, the effects of different copper contents on the hardness, wear resistance, impact toughness, and microstructure of ADI were evaluated using various heat treatment processes. The samples were divided into three groups based on the type of heat treatment applied: Group A consisted of as-cast samples; Group B included samples subjected to austempering and deep cryogenic treatment and Group C comprised samples that underwent austempering, followed by cryogenic treatment and tempering. The austempering process involved reheating the samples for austenitization, followed by quenching in a salt bath and holding for 2 hours. Microstructural analysis was performed using an optical microscope and X-ray diffraction technique. The effects of copper addition on hardness, toughness, and tribological behaviors were investigated. The results showed that copper addition significantly increased hardness and wear resistance. Austempering further enhanced these properties by promoting the transformation of austenite into bainite. Cryogenic treatment facilitated additional martensitic transformations, improving wear resistance by 15–20 percent. However, while it caused a limited increase in hardness (2–3 HRC), tempering slightly reduced hardness (2-9 percent) but improved toughness by reducing brittleness.