Yoğun bakım ünitesinde yatan Covid-19 olgularında tek başına steroid tedavisi ile kombine (steroid+tosilizumab, steroid+anakinra) tedavilerin etkinliğinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of the effectiveness of monotherapy with steroids and combination therapies (steroid + tocilizumab, steroid + anakinra) in Covid-19 patients admitted to the intensive care unit
- Tez No: 957163
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN YÖRÜK, DOÇ. DR. GÜLE ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: COVID-19 olan ve ağır seyreden olguların tedavisinde etkili ilaç seçeneklerinin belirlenmesi klinik açıdan büyük önem taşımaktadır. Ancak ağır olgular için standart tedavi yaklaşımı belirlenememiştir ve farklı ilaçların kombine şekilde kullanılmasının etkinliği halen araştırılmaktadır. Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesinde yatan COVID-19 hastalarında kombine tedavilerin (steroid+tosilizumab, steroid+anakinra) ve tek başına steroid tedavisinin etkinliklerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu retrospektif gözlemsel çalışma, Ocak 2021 ile Aralık 2022 tarihleri arasında hastanemiz COVID-19 yoğun bakım ünitesinde yatan ve PCR ile COVID- 19 tanısı doğrulanmış toplam 110 hastayı kapsamaktadır. Hastalar, uygulanan tedavi protokollerine göre yalnızca steroid tedavisi alanlar, steroid + tosilizumab tedavisi alanlar ve steroid + anakinra tedavisi alanlar olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Tüm hastaların hastane elektronik bilgi sisteminde kayıt altına alınmış olan demografik verileri, laboratuvar sonuçları, klinik parametreleri, toraks bilgisayarlı tomografi (BT) bulguları, kullanılan tedavi rejimleri, yoğun bakım yatış süreleri ve mortalite durumları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 110 hasta dahil edildi; bunların %60,9'u erkek, %39,1'i kadındı. Yaş ortalaması 67,83±14,59 yıl idi. Hastaların %62,7'sinde entübasyon ihtiyacı gelişti, %57,3'ü yaşamını kaybetti. Tedavi grupları karşılaştırıldığında; Tosilizumab + steroid grubunda sağkalım oranı anlamlı derecede daha yüksek bulundu (%64, p=0,031). Aynı grupta, 14. ve 28. gün iyileşme oranları diğer gruplara göre anlamlı şekilde yüksekti (p=0,049 ve p=0,021). Anakinra + steroid grubunda ise tedavi sonrası ekstübasyon oranı daha yüksekti (p=0,009) ve bu grup, diğer gruplara kıyasla taburculuk süresi açısından en kısa süreye sahipti (p=0,003). Steroid grubunda hastalar yoğun bakımdan servise geçiş süresi açısından daha kısa süreye sahipti (p=0,036). Ancak bu grupta ekstübasyon ve sağkalım oranları anlamlı olarak daha düşüktü. Sonuç: Çalışmamız tosilizumab ve steroid kombinasyonunun ağır COVID-19 hastalarında daha etkili bir tedavi seçeneği olabileceğini düşündürmekle birlikte, etkinliğini doğrulamak adına daha geniş çaplı ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Determining effective drug options in the treatment of severe cases with COVID-19 is of great clinical importance. However, a standard treatment approach has not been determined for severe cases and the effectiveness of using different drugs in combination is still being investigated. This study aimed to evaluate and compare the effectiveness of combined treatments (steroids + tocilizumab, steroids + anakinra) and steroid treatment alone in COVID-19 patients hospitalized in the intensive care unit. Materials and Methods: This retrospective observational study included a total of 110 patients hospitalized in the COVID-19 intensive care unit of our hospital between January 2021 and December 2022 and diagnosed with COVID-19 by PCR. According to the applied treatment protocols, the patients were divided into three groups: those receiving steroid treatment alone, those receiving steroid + tocilizumab treatment, and those receiving steroid + anakinra treatment. Demographic data, laboratory results, clinical parameters, thoracic computed tomography (CT) findings, treatment regimens, intensive care unit stay and survival status of all patients recorded in the hospital electronic information system were evaluated. Results: A total of 110 patients were included in the study; 60.9% of them were male and 39.1% were female. The mean age was 67.83±14.59 years. 62.7% of the patients required intubation, and 57.3% died. When the treatment groups were compared; the survival rate was found to be significantly higher in the Tocilizumab + steroid group (64%, p=0.031). In the same group, the 14th and 28th day recovery rates were significantly higher than the other groups (p=0.049 and p=0.021). The post-treatment extubation rate was higher in the Anakinra + steroid group (p=0.009) and this group had the shortest time to discharge compared to the other groups (p=0.003). Patients in the steroid group had a shorter time to transfer from the intensive care unit to the ward (p=0.036). However, extubation and survival rates were significantly lower in this group. Conclusion: Although our findings suggest that the combination of tocilizumab and corticosteroids may represent a more effective treatment option in severe COVID-19 cases, further large-scale and controlled studies are needed to confirm its efficacy.