İntrakraniyal cerrahi geçirmiş hastalarda taburculuk eğitim stratejilerinin yaşam kalitesi ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the effects of discharge education strategies on quality of life and daily living activities in patients who have undergone intracranial surgery
  1. Tez No: 957164
  2. Yazar: HANİFE DAMLA KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, İntrakraniyal cerrahi geçiren hastaların taburculuk eğitimlerinde sözlü eğitim ya da sözlü ve yazı içerikli broşür eğitim yöntemlerinin yaşam kalitesi ve günlük yaşam aktivitelerine etkili olan yöntemin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü bir araştırma yöntemi kullanılarak yürütüldü. Araştırma Ekim 2024-Mart 2025 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesi nöroşirurji kliniğinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini intrakraniyal ameliyatı olmuş ve taburcu olan hastalar oluşturdu. Örneklem ise araştırma kriterlerine uygun olan 20 deney, 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 hastadan oluştu. Veri toplama aracı olarak, Hasta Takip Formu, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Veriler Jamovi (v.2.3) istatistiksel analiz yazılım programı kullanılarak analiz edildi. Katılımcılardan kontrol grubunda bulunanların yaş ortalaması 56.6 ± 14.6 iken, %55'i erkek, %40'ı okur yazar, %35'i beyin tümörü (menenjiyom) ameliyatı olmuştu. Deney grubu yaş ortalaması 56.7 ± 16.4 iken, %75'i erkek, %50'si ilkokul mezunu ve %25'i beyin tümörü (metastatik tümör) ve kronik subdural hematom ameliyatı olmuştu. Katz Ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği alt boyutlarına göre deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel analizler yapıldı. Buna göre Katz Ölçeği toplam puanı (p = 0.011) ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği fiziksel rol güçlüğü (p = 0.020), emosyonel rol güçlüğü (p = 0.012), ruhsal sağlık (p=0.040) ve ağrı (p= 0.033) alt boyutlarında deney grubunun puanları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu. Bu bağlamda çalışmanın sonuçlarına göre; hastalara verilen taburculuk eğitimi için sözlü eğitim yerine sözlü ve yazı içerikli broşür eğitimi yöntemi kullanılması, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerine etkili olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a randomized controlled trial design to determine the more effective discharge education method verbal education alone or a combination of verbal education and a written brochure on the quality of life and daily living activities of patients who had undergone intracranial surgery. The research was carried out between October 2024 and March 2025 in the neurosurgery clinic of an educational and research hospital. The study population consisted of patients who had undergone intracranial surgery and were subsequently discharged. The sample included a total of 40 patients who met the inclusion criteria, with 20 patients assigned to the intervention group and 20 to the control group. Data were collected using the Patient Follow-Up Form, the Katz Index of Independence in Activities of Daily Living, and the SF-36 Quality of Life Scale. The data were analyzed using the Jamovi statistical software program (version 2.3). In the control group, the mean age of participants was 56.6 ± 14.6 years; 55% were male, 40% were literate without formal education, and 35% had undergone surgery for a brain tumor (meningioma). In the intervention group, the mean age was 56.7 ± 16.4 years; 75% were male, 50% were primary school graduates, and 25% had undergone surgery for a brain tumor (metastatic tumor) or chronic subdural hematoma. Statistical analyses were conducted to compare the Katz Index and the subdimensions of the SF-36 Quality of Life Scale between the control and intervention groups. The results revealed that the intervention group had significantly higher scores in the total Katz Index (p = 0.011), as well as in the SF-36 subdimensions of role limitations due to physical health (p = 0.020), role limitations due to emotional problems (p = 0.012), mental health (p = 0.040), and pain (p = 0.033), compared to the control group. In conclusion, providing discharge education in the form of both verbal instruction and a written brochure, as opposed to verbal instruction alone, was found to be more effective in improving the quality of life and daily living activities of patients following intracranial surgery.