Atlas disfonksiyonu olan hastaların bacak boyu üzerindeki etkisi ve karşılaşma sıklığı, kuzey kıbrıs örneği
The effect and prevalance of leg length inequality caused by atlas dysfunction patients, north cyprus
- Tez No: 957165
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK KUNDURACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bir fizyoterapi kliniğinde atlas disfonksiyonunun servikal hareket açıklığı ve bacak boyu farkı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan hastalardan bilgilendirilmiş onam alındıktan sonra, atlas transvers çıkıntısının palpasyonu, atlas lateral fleksiyon end feel testi ve servikal lateral fleksiyon-rotasyon kombinasyon end feel testi ile atlas subluksasyonu değerlendirildi. Ağrı düzeyi, pasif palpasyon ve aktif hareket sırasında Görsel Ağrı Skalası (VAS) ile ölçüldü. Katılımcılara aktif servikal ekstansiyon, rotasyon ve lateral fleksiyon hareket açıklığı testleri uygulandı. Ek olarak, hastalar pron pozisyonda gözlemlendi ve baş sağ/sol rotasyona alınarak bacak boyu üzerindeki etkiler incelendi. Bacak boyu farkı tespit edilen bireylere C1 atlas segmentine, disfonksiyonun ters yönünde, J-Tech Cat Adjustment Tool ile 1. güç seviyesinde (9 kg) uygulama yapıldı. Çalışmaya yaşları 22–56 arasında değişen, yaş ortalaması 33.38 (SS = 12.45) olan 24 birey (14 erkek, 10 kadın) katıldı. Bacak boyu farkı olan bireylerde VAS puanları daha yüksek olsa da, gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Ancak etki büyüklüğü klinik açıdan anlamlı bir eğilim göstermektedir. Servikal hareket açıklığında belirgin kısıtlılıklar saptandı.
Özet (Çeviri)
This study, conducted in a physiotherapy clinic in the Turkish Republic of Northern Cyprus, aimed to investigate the effects of atlas dysfunction on leg length discrepancy. After obtaining informed consent, patients underwent atlas transverse process palpation, atlas lateral flexion end feel and combined cervical lateral flexion-rotation end feel test to determine atlas subluxation. Pain intensity during passive palpation and active movement was assessed using the Visual Analog Scale (VAS). Cervical active range of motion (ROM) tests were performed for extension, rotation, and lateral flexion. Patients were also observed in the prone position, evaluating changes in leg length during cervical rotation. For those with observable leg length discrepancy, an instrument-assisted correction was applied to the transverse process of the C1 atlas using a J-Tech Cat Adjustment Tool (force level 1, 9 kg) in the opposite direction of dysfunction. The study included 24 participants (14 males, 10 females), aged 22–56 (mean = 33.38, SD = 12.45). Although higher VAS scores were found in participants with leg length discrepancy during cervical rotation, the difference between groups was not statistically significant, though effect size suggested clinical relevance. Significant limitations were found in cervical extension, lateral flexion, and left rotation ROM in patients with leg length discrepancy. Post-intervention results indicated that atlas correction improved leg length symmetry, with McNemar test confirming statistical significance. These findings suggest that atlas dysfunction may negatively affect cervical mobility and contribute to leg length asymmetry, which can be improved through targeted instrument-assisted correction.